Biely dom prišiel s ponukou zníženia objemu masívneho infraštruktúrneho balíka navrhovaného prezidentom Joeom Bidenom z 2,3 na 1,7 bilióna dolárov v snahe vyjsť v ústrety republikánom. Tí s ambicióznym plánom demokratického prezidenta dlhodobo nesúhlasia a ponúkli vlastný protinávrh. Nemenovaný republikánsky činiteľ v piatok agentúre Reuters povedal, že republikáni v Senáte nepovažujú ani upravený Bidenov plán za významné zlepšenie.

O zníženií rozpočtu infraštruktúrneho balíka informovala na tlačovom brífingu hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová s tým, že konkrétne úpravy zverejní vláda neskôr. Biden však podľa nej odstránil niektoré výdavky, ktoré sa týkali napríklad investícií do výskumu a vývoja, či podpory vysokorýchlostného internetu a má v pláne ich presadiť samostatne v rámci osobitných zákonov.

„Tento návrh je ukážkou ochoty zmenšiť objem, vzdať sa niektorých oblastí, ktoré sú pre prezidenta dôležité, a zároveň zachovať pevnú pozíciu v oblastiach, ktoré sú najzásadnejšie na opätovné vybudovanie našej infraštruktúry a priemyslu budúcnosti,“ povedala Psakiová.

Joe Biden
Neprehliadnite

Bidenovo ohromujúce míňanie dá vo voľbách šancu republikánom, varuje komentátor WSJ

Vzhľadom na zníženie celkových nákladov sa podľa nej zmierni nutnosť zabezpečiť prostriedky na nové výdavky napríklad zvyšovaním daní, čo je bod s ktorým republikáni najviac nesúhlasíia Psakiová však poznamenala, že Biden stále trvá na svojom dlhodobom záväzku, že zvýšenie daní nepocítia ľudia zarábajúci menej ako 400 000 dolárov ročne. Bezo zmeny však zostal aj úmysel zvýšiť dane podnikom, čo republikáni jasne odmietajú.

Biden urobil z infraštruktúrneho programu jednu zo svojich priorít v rámci plánu na obnovu americkej ekonomiky zasiahnutej pandémiou. Hoci demokrati teraz ovládajú obe komory Kongresu aj Biely dom, snaží sa prezident nájsť s republikánmi zhodu, aby masívny plán nemuseli presadzovať demokrati sami cez hlasný nesúhlas republikánov. Tí však doteraz akékoľvek Bidenove návrhy odmietajú.

Joe Biden
Neprehliadnite

Biden vyzval bohatých Američanov, aby zaplatili spoločnosti spravodlivý podiel

Nesúhlasia predovšetkým práve so zvýšením daní podnikom, ktoré znížila vláda republikána Donalda Trumpa v roku 2017 z 35 na 21 percent a považovala to za jeden zo svojich najvýraznejších úspechov. Biden teraz navrhuje daň navýšiť na 28 percent. Na rokovanie s Bielym domom pritom prišli republikáni s vlastným infraštruktúrnym návrhom v objeme necelých 600 miliárd dolárov, s ktorým však nesúhlasia demokrati.