Novozvolený prezident USA Joe Biden vyzval v pondelok dosluhujúceho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, aby s ním koordinoval opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Informovala o tom v utorok agentúra AP. Biden varoval, že ak s ním Trump nebude v boji proti pandémii spolupracovať, môže to mať vážne následky vrátane vyššieho počtu obetí pandémie v USA.

„Ak sa nebudeme vzájomne koordinovať, môžu zomrieť ďalší ľudia," povedal Joe Biden počas pondelkovej tlačovej konferencie vo Wilmingtone v štáte Delaware. Podľa agentúry AP ide o doposiaľ najtvrdšie Bidenovo vyjadrenie k tomu, že Trump naďalej odmieta uznať svoju volebnú porážku a spolupracovať s tímom novozvoleného prezidenta na pokojnom odovzdaní moci.

Donald Trump
Neprehliadnite

Trump pripustil Bidenovu výhru, vzápätí sa však opravil

Joe Biden a jeho spolupracovníci zdôrazňujú nevyhnutnosť toho, aby dostávali dostatočné informácie o krokoch, ktoré dosluhujúca administratíva prijíma v boji proti pandémii, predovšetkým v kľúčovej otázke distribúcie budúcich očkovacích látok. Trumpova administratíva v súčasnosti pracuje na distribučnom pláne, o ktorom však členov Bidenovho prípravného tímu neinformuje. Ten je preto nútený začať pracovať na vlastnom pláne distribúcie vakcín, aby bol na túto náročnú úlohu dostatočne pripravený, keď sa Joe Biden 20. januára 2021 ujme prezidentského úradu.

Joe Biden
Neprehliadnite

EÚ vkladá do Bidena nádej. Návrat éry pred Trumpom však nečaká

Biden na tlačovej konferencii v Delaware načrtol svoje plány na podporu, oživenie a reformy americkej ekonomiky. Hlavnou prioritou však podľa neho bude dostať šírenie koronavírusu v USA pod kontrolu a poskytnúť pomoc najviac postihnutým zamestnancom a firmám. Joe Biden sa zatiaľ jednoznačne nevyjadril, či v USA podporí zavedenie plošného lockdownu s cieľom obmedziť šírenie vírusu. Od svojho víťazstva vo voľbách však vyzýva Američanov k tomu, aby nosili rúška a dodržiavali opatrenia v oblasti sociálneho odstupu.