Americký prezident Joe Biden pri pondelkovej návšteve štátu Virginia vyzval bohatých Američanov a podniky, aby zaplatili spoločnosti svoj „spravodlivý podiel" skrze plánovaného zvyšovania niektorých daní. Majú tým pomôcť financovať prezidentove plány predĺženia bezplatného vzdelávania a ďalších príspevkov pre pracovníkov. Biden zastáva názor, že jeho zámer rozšíriť verejné školstvo uvedie do rovnováhy americkú ekonomiku a pomôže Američanom s najnižšími príjmami, napísala agentúra Reuters.

Biden spoločne so svojou manželkou Jill, ktorá je učiteľka, navštívili základnú školu v blízkosti mesta Yorktown a tiež verejnú vyššiu odbornú školu v meste Norfolk. „Musíme si vybrať, komu ekonomika slúži. A ja preto plánujem daňové úľavy pre zamestnancov a plánujem prinútiť všetkých zaplatiť ich spravodlivý podiel," povedal prezident.

Joe Biden
Neprehliadnite

Bidenovo ohromujúce míňanie dá vo voľbách šancu republikánom, varuje komentátor WSJ

Šéf Bieleho domu nedávno predstavil ambiciózne investičné plány, z ktorých jeden sa týka rozvoja infraštruktúry a druhý rozvoja vzdelávania, sociálnych programov a daňových úľav pre rodiny s nižším alebo stredne veľkým príjmom.

Súčasťou Bidenovho sociálneho balíka je napríklad rozšírenie štátom plateného vzdelávania z terajších 13 na 17 rokov. Američania by podľa prezidentovho návrhu mali nový nárok na dva roky predškolského vzdelávania a mali by hradené dva roky štúdia po dokončení strednej školy.

Nové nároky na rozpočet, ktoré by tieto opatrenia priniesli, chce Biden pokryť zvýšením daní pre bohatých Američanov na úroveň, na ktorej boli v roku 2001, teda z terajších 37 percent na 39,6 percenta. Opakovane sa pritom zaväzuje, že zvýšenie odvodov sa nedotkne nikoho, kto zarába menej ako 400-tisíc dolárov za rok.

KK3 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 2. marca 2021 vo Washingtone. Americký prezident Joe Biden v utorok vyhlásil, že Spojené štáty budú mať do konca mája dostatok dávok vakcín na zaočkovanie celej dospelej populácie krajiny. FOTO TASR/AP
President Joe Biden speaks about efforts to combat COVID-19, in the State Dining Room of the White House, Tuesday, March 2, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Prezident USA J. Biden zvýši dane pre firmy na 28 percent

Biden však čelí odporu republikánov, ktorí jeho plán považujú za prílišné zasahovanie federálnej vlády do záležitostí štátov aj do životov jednotlivých občanov. Prezident sa zaviazal, že sa bude snažiť nájsť s názorovými oponentmi zhodu a kompromis, podľa niektorých amerických médií sú však demokrati pripravení prípadne konať sami a presadiť významné zmeny vďaka svojej terajšej kontrole oboch kongresových komôr.

Agentúra Reuters poznamenáva, že Biden má v takom prípade k naplneniu svojich predvolebných sľubov menej ako dva roky. V novembri 2022 sa totiž budú ako každé dva roky konať kongresové voľby, ktoré by mohli pomer síl výrazne zmeniť. Ak by sa republikáni chopili kontroly napríklad v Senáte, boli by vyhliadky Bidenových ambicióznych plánov v podstate nulové.

Prezident a najvyšší činitelia jeho administratívy preto teraz vládny plán propagujú po celej krajine v nádeji, že táto kampaň povedie k zisku hlasov niektorých republikánov v Kongrese. To by celej Bidenovej iniciatíve, ktorá je najväčšía svojho druhu od 60. rokov minulého storočia, zaistilo hladšie a rýchlejšie prerokovanie v Kongrese.