Americký prezident Joe Biden v piatok predstavil návrh rozpočtu na budúci rok, ktorý počíta s vládnymi výdavkami v celkovej hodnote šiestich biliónov dolárov. Podľa agentúry AP plán zahŕňa rad nových sociálnych programov pre chudobnejších obyvateľov a strednú triedu. Verejné výdavky Spojených štátov by pri jeho realizácii boli najvyššie od druhej svetovej vojny.

Biden svoje hlavné plány týkajúce sa obnovy infraštruktúry aj sociálneho zabezpečenia popisoval už skôr, teraz však prichádza detailný prehľad navrhovaných výdavkov a ich zapracovanie do existujúcich rozpočtových štruktúr. Podľa Bieleho domu predložené informácie ďalej objasňujú prezidentov plán vybudovať „novú ekonomiku, ktorá investuje do potenciálu každého jedného Američana“.

Sám Biden v piatok prostredníctvom twitteru hovoril o „historických investíciách“. Jeho rozpočet by uviedol do praxe osemročný plán transformácie infraštruktúry, ktorý sa okrem ciest a mostov dotýka aj zelenej energetiky, ďalej potom „plán pre americkú rodinu“ týkajúci sa podpory vzdelávania a detí. Podľa AP piatkové oznámenia tiež prinieslo detaily ohľadom požadovaných 1,5 bilióna dolárov na pokrytie ročných prevádzkových výdavkov ministerstva obrany a domácich zložiek vlády.

EBE 4 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden počas prejavu v Bielom dome vo Washingtone v noci na piatok 16. apríla 2021. Joe Biden v prejave niekoľko hodín po tom, čo USA oznámili nové ekonomické sankcie voči Rusku a nariadili vyhostenie desiatich diplomatov, uviedol, že pre obe krajiny je
Neprehliadnite

Americký prezident Joe Biden sa chystá utrácať ako za vojny, píše The Wall Street Journal

Návrh zakotvuje nové programy na posilnenie „starajúcej sa ekonomiky“. Do tejto kategórie spadá napríklad desaťročný plán výdavkov na zabezpečenie bezplatného predškolského vzdelávania všetkým trojročným a štvorročným deťom a dva roky bezplatného štúdia na verejnej vysokej škole. Ďalší sa týka vytvorenia národného programu rodičovského a nemocenského voľna, Biden chce tiež vyčleniť 225 miliárd dolárov na podporu starostlivosti o deti.

Druhou stranou mince je zvyšovanie daní, o ktorom už prezident viackrát hovoril. Svoje rozpočtové plány spája so zvýšením korporátnej dane z 21 na 28 percent na dobu 15 rokov a tiež so zvýšením miery zdanenia najbohatších Američanov. Okrem toho sľubuje efektívnejšie výber daní vďaka boju proti používaniu daňových rajov.

EBE 35 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden informuje o vakcinačnom programe proti ochoreniu COVID-19 v Bielom dome vo Washingtone 4. mája 2021. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks about the COVID-19 vaccination program, in the State Dining Room of the White House, Tuesday, May 4, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Prvýkrát od Bidenovho nástupu spolu hovorili obchodní vyjednávači USA a Číny

Spravodajský web Axios napísal, že plán pre fiškálny rok 2022 pokrýva „niektoré, ale nie všetky" Bidenovej sľuby z predvolebnej kampane. Zároveň poznamenáva, že rozpočtové návrhy, ako je ten dnešný, predstavujú skôr želanie hlavy štátu a „málokedy prežijú prvý kontakt s Kongresom“. Práve ten bude teraz rozpočet skutočne utvárať cez daňové a výdavkové zákony a ročné rozpočty jednotlivých úradov.

Od republikánov, ktorí majú polovicu kresiel v Senáte, Biden podporu očakávať nemôže. Dlhodobo varujú pred zničujúcimi dôsledkami zvyšovania daní na konkurencieschopnosť amerických spoločností a teraz získavajú nové terče pre svoju kritiku. Dlhoročný senátor Richard Shelby v piatok prezidentov plán označil za program vyšších daní, prílišných výdavkov a „nepomerného“ rozdelenia prostriedkov medzi rôzne oblasti. Konkrétne spomenul podľa neho nedostatočný dôraz na národnú bezpečnosť.