Americký prezident Joe Biden a republikánsky predseda americkej Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy sa údajne blížia k dohode o dlhovom strope USA.

Zoštíhlená dohoda bez detailov

Výsledkom rokovaní má byť zoštíhlená dohoda s niekoľkými kľúčovými číslami namiesto stovky strán dlhého návrhu zákona, keďže by zákonodarcom mohlo trvať niekoľko dní, kým by ho prečítali a schválili, uviedla ďalšia osoba informovaná o rokovaniach.

Očakáva sa, že vyjednávači stanovia maximálne hodnoty pre nepodstatné, diskrečné výdavky, pričom nechajú na zákonodarcoch, aby v nasledujúcich mesiacoch doladili detaily prostredníctvom bežného procesu prideľovania prostriedkov, uviedol jeden zo zdrojov.

V roku 2022 dosiahli diskrečné výdavky USA 1,7 bilióna dolárov, čo bolo 27 percent z celkovo vynaložených 6,27 bilióna dolárov, podľa federálnych údajov. Približne polovica z toho išla na obranu, čo je oblasť, o ktorej republikáni povedali, že ju nebudú okresávať.

Požiadavky republikánov

Podľa agentúry AP sa republikáni do poslednej chvíle snažia presadiť svoje požiadavky. USA pritom čaká predĺžený prázdninový víkend len niekoľko dní predtým, ako by mohli čeliť bezprecedentnej platobnej neschopnosti, ktorá by mohla uvrhnúť globálnu ekonomiku do chaosu.

McCarthy povedal, že nariadil svojmu vyjednávaciemu tímu, aby „pracoval 24 hodín denne a sedem dní v týždni na vyriešení problémov“.

Republikáni požadujú rázne škrty vo výdavkoch, zatiaľ čo demokrati sú proti.

Zákonodarcovia by sa pritom mali vrátiť do práce až v utorok 30. mája, len dva dni pred 1. júnom, keď by podľa ministerky financií Janet Yellenovej mohla USA začať dochádzať hotovosť na zaplatenie účtov.

Agentúra Fitch medzitým umiestnila rating Spojených štátov ako emitenta dlhodobých záväzkov v zahraničnej mene do režimu sledovania. A varovala pred jeho možným znížením pre handrkovanie a „politikárčenie“ v súvislosti so zvýšením dlhového stropu.

Ďalšie dôležité správy

Americký prezident Joe Biden počúva predsedu Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho počas rokovania o zvýšení dlhového stropu 22. mája 2023 vo Washingtone.
Neprehliadnite

Agentúra Fitch zhoršila výhľad ratingu USA na negatívny, dôvodom je spor o dlhový strop