Demokratický kandidát na post prezidenta USA Joe Biden v noci na štvrtok amerického prezidenta Donalda Trumpa kritizoval za jeho nedostatočnú reakciu voči Rusku v súvislosti s otrávením ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Informoval o tom Biden na Twitteri a na svojej oficiálnej webovej stránke.

Jeho mlčanie v súvislosti s otrávením Navaľného je toho posledným príkladom," napísal. Kremeľ opäť použil svoju obľúbenú zbraň, látku zo skupiny novičok v úsilí umlčať politického protivníka, uvádza Biden vo vyhlásení zverejnenom na svojej webovej stránke. Spôsob, akým bol útok vykonaný, podľa Bidena nenecháva žiadne pochybnosti o tom, kto je zaň zodpovedný.

EBE 19 Berlín - Na snímke sanitka, v ktorej by mal byť opozičný ruský politik Alexej Navaľnyj, prichádza do renomovanej nemocnice Charité v nemeckej metropole Berlín 22. augusta 2020. Disident, ktorý je v kóme po podozrení na otravu, bol sem prevezený z sibírskeho mesta Omsk. FOTO TASR/AP
An ambulance which is believed to transport Alexei Navalny arrives at the Charite hospital in Berlin, Germany, Saturday, Aug.22, 2020. The dissident who is in a coma after a suspected poisoning has been transfe
Neprehliadnite

Nemeckí lekári: Výsledky testov naznačujú, že Navaľnyj bol otrávený

Kremeľ si bezpochyby myslí, že môže konať beztrestne," uviedol. "Donald Trump sa odmietol postaviť Putinovi a označil ho za „úžasného človeka". „Ako prezident urobím to, čo Trump neurobí, vyvodím zodpovednosť voči Putinovmu režimu za jeho zločiny", napísal Biden na Twitteri.

Dlhoročný kritik Kremľa Navaľnyj je momentálne hospitalizovaný v berlínskej nemocnici Charité. Do hlavného mesta Nemecka ho previezli letecky z nemocnice v sibírskom meste Omsk. Tam ho hospitalizovali pred dvoma týždňami po núdzovom pristátí lietadla, keď mu počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy prišlo nevoľno. Navaľnyj neskôr stratil vedomie. Hovorca nemeckej spolkovej vlády Steffen Seibert v stredu informoval, že toxikologické testy v nemeckom vojenskom laboratóriu priniesli „nespochybniteľný dôkaz" o otrávení Navaľného látkou zo skupiny novičok. Údajné otrávenie už odsúdili Nemecko, Európska únia, NATO, Británia, Spojené štáty aj Francúzsko.