Po vynútenej viac ako ročnej prestávke spôsobenej pandémiou Covid-19 v sobotu vyplávala z talianskych Benátok prvá veľká výletná loď.

Protestujúci aj zástancovia

Obnovenie turistických okružných plavieb sprevádzali protesty miestnych, ktorí požadovali trvalé vykázanie niekoľkoposchodových lodí z mestských kanálov z dôvodu bezpečnosti a životného prostredia. O demonštráciách informovala agentúra AP.

Demonštranti podľa agentúry DPA prenasledovali výletnú loď na malých člnoch, vyzbrojení vlajkami a transparentmi, a skandovali ,,veľké lode z lagúny“. Protesty už na začiatku týždňa zvolalo hnutie No Grandi Navi (Žiadne veľké lode), ktoré proti výletným lodiam v Benátkach bojuje už niekoľko rokov.

Vyplávanie výletnej lode sledovali aj jej zástancovia najmä z radov ľudí zamestnaných v cestovnom ruchu. Tí sú závislí na prílivu turistov, ktoré lode do talianskeho mesta privezú. Cestujúcich 16-poschodových lodí MSC Orchestra vážiacich cez 92 ton v prístavisku čakali prívetivé nápisy ,,Výletné lode vitajte späť“, popisuje atmosféru agentúra AP.

Spor o kotvenie v Benátkach

V roku 2019 do Benátok priplávalo na palube 667 lodí takmer 700-tisíc výletníkov, uvádza Medzinárodná asociácia výletných lodí (CLIA). Podľa Franceska Gallietiho z talianskej pobočky CLIA predstavujú zámorské lode len asi päť percent cestovného ruchu v Benátkach.

Španielsko, dovolenka
Neprehliadnite

Španielsko sa pripravuje na turistov, veľkú obavu majú z Britov

Pred prepuknutím pandémie jazdilo do mesta 25 miliónov turistov ročne a radnica dokonca zvažovala zavedenie poplatku, ktorý by ich počet obmedzil.

Talianska vláda tento rok na konci marca schválila výnos, vďaka ktorému by v budúcnosti veľké výletné lode mali kotviť mimo Benátskou lagúnu, ďalej od centra. Krátko pred tým sa ministri zhodli na tom, že obrím plavidlám nebude umožnené kotviť priamo v Benátkach. V minulosti ale podobné zákazy zrušili súdy.