T. Drucker podľa poslanca konal netransparentne, keď ani parlamentný zdravotnícky výbor neinformoval o svojich plánoch. V ten istý deň, ako sa zúčastnil diskusie s poslancami, 2. februára, pritom rezort vyhlásil tender na výber spoločnosti, ktorá bude oceňovať štyri nemocnice. „A 7. februára, teda deň pred pokračovaním výboru, sa uskutočnila elektronická aukcia, na základe ktorej už v ten istý deň bola zmluva uzavretá,“ dodal M. Beblavý.

Do vlastníctva VšZP by sa mali dostať Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici, Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Košiciach a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach. Tieto nemocnice sú momentálne 100-percentne vlastnené Slovenskou republikou. M. Beblavý trvá na tom, že prevod akcií štyroch nemocníc je jednoznačné odštátnenie.

„Tieto akcie prestávajú byť predmetom verejného práva, keď ich vlastní štát a stávajú sa predmetom súkromného práva, keď ich vlastní akciová spoločnosť, ktorú samotnú vlastní štát, ale to už z právneho hľadiska je úplne nepodstatné,“ zdôraznil poslanec. Opätovne preto vyzýva predsedu vlády Roberta Fica, aby tento proces zastavil.

Minister zdravotníctva ešte minulý týždeň označil vyhlásenia nezaradeného poslanca o odštátnení štyroch nemocníc za nezmysly. V pondelok prostredníctvom svojej tlačovej hovorkyne Zuzany Eliášovej odkázal, že má úprimný záujem konať v záujme občanov tejto krajiny, a preto preferuje vecnú a transparentnú diskusiu o reálnych riešeniach, ktoré pomôžu stabilizovať VšZP. „Do konca februára plánujeme vytvoriť pracovnú skupinu a účasť v nej ponúkame aj pánovi poslancovi Beblavému. Sme pripravení diskutovať o všetkých možných a v praxi realizovateľných riešeniach,“ povedala Z. Eliášová.

VšZP zaznamenala za minulý rok stratu zhruba 200 miliónov eur, čo znamená, že jej vlastné imanie je v mínuse 80 miliónov eur. „Týchto mínus 80 miliónov je dôvodom, prečo je v ozdravnom pláne. Pokiaľ bude mať záporné vlastné imanie, dovtedy bude v ozdravnom pláne,“ povedal minulý týždeň minister.

Šéf rezortu zdravotníctva vysvetlil, že aj keď ušetrí VšZP 115 miliónov eur na nákladoch, aj keď by do nej prišlo ďalších 100 miliónov eur z výnosov a 60 miliónov eur z úveru, aj tak bude mať záporné vlastné imanie. „Ak aj pripustím, že Všeobecná zdravotná poisťovňa začne vykazovať zisk od roku 2018 na úrovni 10-12 miliónov eur, tak nám potrvá zhruba 16 rokov, kým splatíme túto stratu. Ak pripočítam už terajšie dva roky, tak to 18 rokov chceme mať zdravotnú poisťovňu vystavenú ozdravnému plánu?“ pýtal sa T. Drucker.

Minister povedal, že ak „diskutujeme o možnosti, ako čo najrýchlejšie dostať VšZP spod ozdravného plánu, znamená to, že musíme stabilizovať vlastné imanie“. „Na toto slúži napríklad aj možnosť vloženia časti akcií, povedzme našich národných srdcovo-cievnych ústavov, ktoré sú vlastnené 100-percentne Slovenskou republikou,“ konštatoval s tým, že sa nemení manažérska kontrola.