V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, aké ekonomické následky energetickej krízy očakávajú. Elektronicky hlasovalo medzi stredou 31. augusta 2022 a pondelkom 5. septembra 2022 celkovo 50 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Pozrite si výsledky ankety a odpovede:

46 % Nechať cenu na trh a iba zastropovať ceny energií pre pekárov

Jana Venhartová, riaditeľka, Potravinárska komora Slovenska
Vysoké ceny energií zasahujú všetky potravinárske odvetvia. Pri súčasnej enormnej výške cien surovín, obalových materiálov a pohonných hmôt nás čaká ďalšie zdražovanie potravín. Požadujeme razantnú a rýchlu intervenciu štátu ohľadom zastropovania cien energií pre potravinársky priemysel. Slovenská republika, ktorá je už v súčasnosti na chvoste Európskej únie v produkcii potravín, si jej ďalší prepad z pohľadu potravinovej bezpečnosti štátu už nemôže dovoliť.

Stanislav Hreha, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Vláda sa musí postaviť k cenám energií pre všetky strategické firmy. Vodárenstvo bude mať vážne problémy. Všetky vodárenské spoločnosti majú problém s nákupom energií, lebo ich cena šialene kolíše. Keď v roku 2021 bola cena elektriny 53 eur za MW, tak teraz je na trhu cena 1 036 eur za MW. Teda keď v roku 2021 to predstavovalo 3,6 percent z tržieb, tak v roku 2023 to bude vyše 70 percent z tržieb, ktoré bude treba  zaplatiť za elektrinu. Viete si predstaviť, čo to urobí s cenou za vodné a stočné? Základná surovina pre domácnosť je voda. To si nikto neuvedomuje?

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Stropovanie cien je významný zásah štátu, ktorý so sebou prináša viaceré negatíva. Spôsobí najmä presunutie straty na iný subjekt a pomáha všetkým spotrebiteľom, aj tým, ktorí to nepotrebujú. Mne osobne sa ako ideálnejšie riešenie javí adresná pomoc domácnostiam, ktoré to skutočne potrebujú. Ak si pomoc vyžaduje samotný sektor pekárov, tak by som preň zvolila energetickú podporu.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio 
Som za pomoc v podobe zastropovania cien pre potravinárov. Pekári sú dlhodobo prehliadaní, a pritom takí dôležití pre celú krajinu. Určite s tým treba niečo robiť, pečivo je fundamentálna strava pre množstvo Slovákov.

Martin Melišek, CFO, Softec
Rád by som povedal, že trh si situáciu vyrieši, nie je to ale pravda. Enormné skokovité zvýšenie cien spôsobili politické zásahy do činnosti centrálnych bánk, preto musia politici riešiť aj následky a zaviesť na prechodné obdobie pomoc pre podniky. Iba tak si trh s časovým odstupom situáciu vyrieši. Inak nastane nekontrolovateľná vlna bankrotov.

Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava

Ivan Štefanec, čestný prezident, Podnikateľská aliancia Slovenska

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou

Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.,s.r.o., Bratislava

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company

6 % Nechať cenu na trh a pekárom nepomáhať

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky

28 % Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné

Martin Šmigura, investičný riaditeľ, WOOD & Company
Táto téma je dôležitá, ale je iba malým výsekom z problematiky vysokých cien energií. Zastropovaním cien pečiva nevyriešime kúrenie pre domácnosti ani rastúce náklady priemyslu. Ide o problém, ktorý si vyžaduje systémové riešenie.

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Štát (vláda) by mal štandardne plniť úlohu "nočného strážnika"; nevstupovať do oblastí, kde nie je priestor pre tradičné funkcie štátu. Hoci sa môže zdať, že ak je požiar, mal by sa štát chopiť úlohy hasiča, môže sa to vypomstiť tak, že namiesto hasenia bude nesystémovými mocenskými zásahmi prilievať olej do ohňa.

Richard Willmann, riaditeľ, crooce.com
Nijako. Je to nesystémové. Takto by sme o chvíľu riešili zemiaky a toaletný papier. Jediné správne riešenie je pomôcť a aktívne pomáhať tým, ktorí to reálne potrebujú. Regulácia trhu je na mieste až v okamihu, ak jeho vývoj ovplyvňuje väčšinu občanov.  Kvôli pár centom navyše za pečivo sa rozhodne polovica Slovenska nedostane do existenčnej krízy. Pomáhajme adresne, rýchlo a účelne.

Radúz Dula, country manager Slovensko, amazingplaces.sk
Nie sú to len pekárne. Trpieť budú aj zimné štadióny či plavárne a iné miesta, kde elektrina tvorí veľkú časť nákladov. Vláda by skôr mala okamžite investovať eurofondy do podpory budovania malých elektrární na vietor alebo slnko.

Peter Vilem, riaditeľ, Vema, s.r.o., Bratislava
Nejako sme si zvykli, že ak je nejaký problém, niekto to za nás vyrieši. Aktuálna situácia s rastom cien je dosť nepríjemná, ale vláda nedokáže všetko riešiť. Ak teraz vyrieši cenu pečiva, zajtra bude riešiť cenu ďalšieho množstva základného tovaru.
Čo by spôsobilo zastropovanie ceny pečiva sa dá ľahko odhadnúť podľa situácie s benzínom v Maďarsku – za chvíľku by pečivo nebolo vôbec, nikto nebude predávať pod výrobné náklady. Na jednej strane je pekné pomáhať, ale na druhej strane to musí byť výslovne cielené na odkázané skupiny ľudí a nie plošne. Plošná pomoc je zbytočné rozhadzovanie peňazí, ktoré budú v blízkej budúcnosti chýbať – nedá sa rozdávať z ničoho a nastal čas uskromniť sa a nežiť nad pomery. Musíme vyskakovať len do výšky svojich príjmov, akokoľvek je to niekedy kruté.

Tomáš Lysina, partner, Lysina-Roško & Partners

Momentálne pociťujú existenčné problémy takmer všetci. Zvyšovanie pocítili pekári, ale aj iné povolania. Vláda bude musieť zareagovať a poskytnúť pomoc zameranú nielen na pečivo, ale na všetky potraviny, pretože ceny rastú skutočne rýchlym tempom.

Branislav Klocok, generálny riaditeľ, OFZ, a.s.
Je potrebné riešiť podstatu problém a to zlé nastavenie cenotvorby na trhu s energiami. Na všetko ostatné je už asi neskoro.

Marián Ráno, riaditeľ, Solidita, s.r.o., Bratislava
Drahá elektrina spôsobuje vážne ťažkosti nielen pekárom, ale väčšine podnikateľov. Trh s elektrinou na burze v Európe sa zrútil. Buď sa ho podarí rýchlo dať dokopy na európskej úrovni, alebo treba zmeniť systém a odpojiť sa od burzou určenej ceny elektriny, aspoň kým sa trh s elektrinou nedostane do pôvodného stavu.

Roman Malček, majiteľ, Redox
Ceny energií by mali byť pre podniky a podnikateľov regulované úplne rovnako ako pre domácnosti.Aktuálne zažívame neskutočné výkyvy spôsobené špekuláciami a iracionálnymi rozhodnutiami.

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Toto je správna odpoveď, všetko ostatné je koniec kapitalizmu. Drobný háčik je však v tom, že súčasné ceny elektriky nemajú s trhovou cenou skutočne nič spoločné. A toto zlyhanie musí štát napraviť.

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava

10 % Plánovane navyšovať ceny pečiva a kompenzovať výrobcov

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta, a. s., Bratislava
Regulovať a kontrolovať cenu základného zoznamu produktov (50% produktov na trhu), stanoviť a kontrolovať percentuálny nárast cien ostatných produktov, dotácie na energie.

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel, a.s.
Očakával by som najmä , aby vláda zabezpečila komplexne korektnú cenotvorbu pri kalkuláciách s cenami energií. Vysvetlenia, že energia, ktorá bola doteraz za určitú cenu, za krátke obdobie má desaťnásobnú hodnotu, sú minimálne nedôveryhodné. A celé to smrdí snahou niektorých subjektov zarobiť na zvyšovaní cien energií.

Milan Drahoš, country manager SK & CZ, PEPCO SK & CZ

10 % Zastropovať ceny pečiva a kompenzovať výrobcov

Ján Majerský, managing director, Proma

Martin Krištoff, finančný analytik , HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s.

Richard Lady, Co-owner a Managing director, JAS Plastik-Automotive a JP Auto

Ďalšie dôležité správy

Rast globálneho dopytu po elektrine sa tento rok výrazne spomaľuje v dôsledku spomaľovania výkonu hospodárstva a neúmerne vysokých cien energií. Tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj na budúci rok. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku.
Neprehliadnite

Barometer: Aké ekonomické následky energetickej krízy očakávate?