V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či podporujú zatvorenie obchodov v nedeľu. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 16. februára 2023 a pondelkom 20. februára 2023 celkovo 86 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

 Pozrite si výsledky ankety a odpovede:

 50 % S optimalizáciou nákladov to zvládneme

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel, a.s.
Vidím aj tú určitú možnosť rastu, ako príležitosť, ale aj mnohé riziká, ktoré prinášajú inflačné trendy a zdražovanie energií a vstupov. Takisto naďalej pretrváva horšia dostupnosť materiálov, zariadení a súčiastok, dlhé dodacie doby a vyššie ceny.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Veľmi sme sa po začiatku pandémie báli roku 2020. Dopadol lepšie, než sme sa obávali, pretože sme boli veľmi opatrní. Náš odbyt závisí od maloobchodníkov a ak ich politici nezlikvidujú svojimi dobrými nápadmi, tak to spoločne zvládneme.

Peter Augustinič, executive director,  DGT factory, a.s., Bratislava
V DGT factory máme veľmi triezvy pohľad na makro situáciu na trhu, globálne, v EÚ aj na Slovensku. Chápeme, čo sa deje a kde sú riziká, ale máme za to, že v našom odvetví existuje a bude existovať dopyt po našich službách, či už lokálne alebo v rámci EÚ regiónu. Tvrdá práca, zdravý sedliacký rozum a správne okolnosti sú recept na úspech.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Škálujeme, posúvame sa aj do iných odvetví a vedieme firmu, ktorá sa venuje nielen reklame, ale v rámci iných značiek retailu a technológiám. Vďaka tomuto setupu to v tomto a ďalších rokoch určite zvládneme.

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company
Rozvíjať sa a zároveň šetriť je to najťažšie. Ale nerozvíjať sa a nešetriť, je to najhoršie.

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum
Rok 2023 nebude jednoduchý. To neboli ani predchádzajúce tri. Treba pokračovať v rozvážnej a opatrnej politike, tak aby nedošlo k rozvratu rozpočtu. Na druhej strane prílišná opatrnosť a zastavenie investícií do rozvoja a infraštruktúry môže spôsobiť závažné škody, ktoré sa vypomstia v budúcom raste.

Karol Ponesz, country manager Slovakia, Mattoni 1873
Predpokladáme stabilizáciu, resp. mierne zlepšenie. To sa týka tak objemov predaja ako aj ziskovosti.

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Pomerne optimisticky. Verím, že s optimalizáciou nákladov to napriek ťažkej dobe zvládneme. Dôležité pre nás bude naďalej udržať naše služby na vysokej úrovni a plnohodnotne sa postarať o pribúdajúcich klientov.

Filip Tichý, partner, Grant Thornton
Podľa najnovších predikcií sa Slovensko recesii vyhne a bude mierne rásť, preto sa dá predpokladať, že väčšina firiem by mala naďalej svoje podnikanie zvládať. Každopádne, štát by mal podnikateľom pomôcť v zásadných oblastiach, ktoré im výrazne sťažujú fungovanie. Prvoradou úlohou je znížiť náklady na prácu, ktoré má Slovensko najvyššie v celom regióne. Dôležité je tiež ďalšie zvyšovanie vymožiteľnosti práva a profesionalizácia finančnej správy vrátane redukcie byrokracie a ústretového prístupu k firmám, ktoré si plnia svoje povinnosti.

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava
Optimalizačný proces máme v našej firme nastavený permanentne, a naviac očakávame mierne pozitívny trend vo výrobe automobilov na Slovensku

Boris Zovčák, COO, BOOTIQ
Kríza vždy nastavuje firmám zrkadlo. Minulý rok bol náročný a turbulentný, to je fakt. Tento rok sa ťažko predikuje. Na trhu už dlhšie cítiť ochladenie, viacero firiem optimalizuje svoje náklady a výrazne viac zvažuje investície. V IT je situácia pomerne stabilná. Avšak, vieme, že do IT sektora sa spoločenské zmeny prepisujú pomerne rýchlo a preto treba byť pripravení. V BiQ Group sme ešte minulý rok optimalizovali nielen náklady, ale aj procesy a tiež sme pri kľúčových pozíciách robili personálne výmeny. Dopyt po IT službách bude aj naďalej, ale myslím si, že sa bude dôkladnejšie pozerať na hodnotu a prínos riešení pre podnikanie. Toto je výzva pre nás, aby sme pomáhali našim klientom rásť aj v tomto roku.

Kristína Čambalová, Managing Director , Kharisma
Je cítiť, že je na trhu trochu obava u podnikateľov, keďže inflácia a zvyšovanie úrokových sadzieb ukrojilo z rozpočtov ľudí. Podnikatelia sú viac opatrní a to všetko vplýva na náladu na trhu.

Igor Choma, predseda Dozornej rady, Váhostav-sk, a.s., Bratislava
Faktom je, že štát aj pri príprave výstavby infraštrukturálnych projektov zlyháva, preto ani v tomto roku nie je možné očakávať vyhlásenie verejných súťaží na diaľnice, rýchlostné cesty či veľké rekonštrukcie ciest I.triedy. Veľké stavebné firmy a ich subdodávatelia preto budú mať naozaj problém so zákazkovou náplňou, čo rastu slovenskej ekonomiky určite nepomôže. Naopak.

Borek Simandl, riaditeľ, FINEP SK
Asi nikto nemohol očakávať, že ekonomika bude neustále rásť. Naše projekty aj vzhľadom na dĺžku všetkých povoľovacích procesov musíme pripravovať aj s ohľadom na možné zakolísanie ekonomiky.

Radoslav Prokop, zakladateľ INVESTART, investičná skupina spoločnosti Grama a.s., Bratislava
Verím, že tento rok aj s optimalizáciou nákladov úspešne zvládneme. Urobíme všetko pre to, aby sme ako investičná skupina boli správnou voľbou pre začínajúcich podnikateľov či firmy v existenčných problémoch, ktoré márne čakajú na pomoc od štátu. Dokážeme sa oprieť o silnú materskú spoločnosť, čo nám dáva optimistické vízie aj v tejto ťažkej dobe inflačnej a energetickej krízy, ktorá dusí nielen našich podnikateľov, ale celú spoločnosť.

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made, s.r.o, Bratislava

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov

Anna Hudáková, business & HR consultant

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble

Erik  Vicena, zástupca generálneho riaditeľa pre obchod, PPA CONTROLL, a.s., Bratislava

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Marcel Vrátný, generálny riaditeľ  MH Teplárenský holding

Martin Wiedermann, generálny riaditeľ, Centrálny depozitár cenných papierov SR

Martina Slabejová

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft

Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.,s.r.o., Bratislava

Pavel Nechala, advokát, Nechala and partners, s.r.o.,

Richard Willmann, riaditeľ, crooce.com

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas, s.r.o.

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky

Viliam Matušek, marketingový riaditeľ, Baliarne obchodu, a.s., Poprad

20 % Neviem/nevyjadrujem sa/iné

Martin Mittner, Country Manager, Nestlé Slovensko
Za uplynulé obdobie sme museli čeliť bezprecedentnému rastu nákladov, a i v tomto roku očakávame ich ďalší nárast, čo musíme čiastočne premietnuť i do rastu cien. Napriek tomu máme skôr optimistické očakávania pre rok 2023.
Našou hlavnou prioritou bude naďalej vyrábať cenovo dostupné potraviny, a súčasne pokračovať v inováciách a v aktivitách v oblasti udržateľnosti.

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti, s.r.o.
Rok 2023 bude z ekonomického hľadiska pre všetky firmy náročný, pretože každá spoločnosť priamo čelí energetickej kríze, inflácii a turbulentnému vývoju na finančných trhoch. Firmy pravdepodobne pocítia aj v tomto roku na svojej podnikateľskej činnosti vplyv kríz, preto sa nedá povedať, že rok 2023 bude pre podnikateľské subjekty stabilným rokom.

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron
Optimizmus to úplne nie je, na ten na Slovensku veľa dôvodov nemáme. Skôr platí to, že business si musí poradiť okrem globálnych výziev aj s nefungujúcou a neschopnou vládou. To ale nie je žiadne prekvapenie, z minulosti sme už v tejto disciplíne dosť dobre vytrénovaní...

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Neočakávam pohromu, ak sa najmä nerozvinie vojna na Ukrajine do niečoho ešte väčšieho; ale jednoduché to aj tak nebude.

Martin Šmigura, investičný riaditeľ, WOOD & Company
Naše investície sú dlhodobé a z veľkej časti orientované na necyklické sektory. Zároveň sú manažované s dostatočnými rezervami, aby ich neohrozili aj zložitejšie obdobia. Ďalšia vec je diverzita nášho portfólia. Tá funguje ako ochranný mechanizmus, ak by trpel niektorý zo sektorov, do ktorého investujeme.

Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Na túto otázku je ťažko odpovedať. Keďže sme sietové odvetvie a bez vody nebude fungovat nič, tak veríme, že to musíme prežiť. Štát zabudol na nás s elektrikou, a preto musíme preniesť šialené ceny za elektriku do ceny vody a čistenia odpadovej vody. Zaplatia to spotrebitelia. Ale ak nám začnú narastať neplatiči, tak vznikne vážny problém, ktory sa nedá vyriešiť bez pomoci štátu. Bez elektriky voda nepotečie a násobne to plati o čistení odpadových vôd. Možno to tam hore niekto konečne pochopí, že zvýšenie cien elektrickej energie musia zaplatiť koneční odberatelia, ktorým tak silno chce štát pomáhať.

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
Keďže náš sektor je extrémne preregulovaný a v hľadáčiku štátnych orgánov, tak očakávam len chaos a väčší chaos. Ktorý samozrejme nikomu v zdravotníctve nepomôže.

Ivan Paule, partner, TPA Audit

Ján Majerský, managing director, Proma

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert, k.s., Bratislava

16 % Optimisticky, všetko ide podľa plánu

Milan  Černák, managing partner, RSM SK, s.r.o., Bratislava
Vývoj našej spoločnosti vidíme veľmi optimisticky. Keďže cielime na digitalizáciu a automatizáciu procesov spracovania dát, pribúdajúci klienti sa na nás obracajú, lebo vidia efektivitu vynaloženého času. A to je v dobe energetickej krízy a zdražovania takmer všetkých vstupov veľmi žiadané a vítané.

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
V našej branži - internej logistike sa dopyt po riešeniach a produktoch začiatkom roka zvýšil. Platí to pre manipulačnú a skladovú techniku, ale najmä pre inovatívne automatické riešenia. Zrejme to súvisí so snahou našich zákazníkov zefektívňovať a optimalizovať logistické činnosti. Predpokladáme, že ak nenastane neočakávaná situácia, tak rok 2023 bude pre nás úspešný.

Erik  Maxin, zakladateľ, MAXIN’S Group, a.s., Bratislava
V našej brandži budeme rásť, paradoxne aj kvôli tomu, že naši klienti sú v absolútnej neistote. Stále pretrvávajú vojnový konflikt, energetická kríza a z môjho pohľadu príde aj vlna bankrotov. Naši klienti teda nepríjmajú kmeňových zamestnancov, ale obrátia sa radšej na personálnu agentúru, aby v prípade potreby vedeli počet svojich zamestnancov regulovať zo dňa na deň.

Daniel Gašpar, managing partner, Crowdberry a.s.
Ten správny čas pre rastový kapitál a potreby (re) financovania malých a stredných inovatívnych firiem sa výrazne zlepšuje. Zreálňuje sa cena peňazí a ohodnotenia firiem - pred ďalším expanzným cyklom.

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
Oblasť môjho podnikania nie veľmi závislá od výkyvov v ostatných segmentoch.

Ivan Košalko, prezident, Podnikateľská aliancia Slovenska
Globálne trendy jasne signalizujú, že ľudia budú potrebovať čoraz viac podpory, aby sa úspešne popasovali s výzvami VUCA sveta.

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Evidujeme zvýšený záujem o naše produkty a služby, takže nepredpokladáme pokles tržieb.

Eduard Suchánek, country manažér Bolt na Slovensku
Časy technologického boomu a ľahko dostupného financovania sú preč. Vždy sme dbali na efektivitu a nízke prevádzkové náklady, čo je hnacou silou úspechu našej spoločnosti nielen na Slovensku. Takže vlastne vítame túto novú éru, v ktorej je o niečo ťažšie získať externý kapitál. Firmy totiž budú musieť súťažiť na základe svojich schopností. My sme v posledných rokoch fungovali dobre a efektívnejšie ako naši konkurenti, takže veríme, že sa nám v tejto novej ére bude dariť oveľa lepšie ako mnohým iným spoločnostiam.

Martin Kostič, riaditeľ, Emark, s.r.o.
Ako sa vraví, život je to, čo začne, ak okolnosti prestanú ísť podľa plánu. Všetko, čo je pred nami, je v našich rukách. Či udržíme schopných ľudí, či nájdeme ďalších, či zabezpečíme kvalitné delivery, či budú naši klienti aj s našou pomocou úspešnejší. Tento rok si plánujeme naďalej zodpovedne a s pokorou robiť svoju prácu a všetko ostatné príde.

Marek Kramár, generálny riaditeľ Arval Slovakia
Aj napriek inflácií a nedostatku áut na trhu očakávame rast na úrovni 12 percent. Stojí za tým fakt, že operatívny lízing sa voči iným druhom financovania ukáže ešte viac ako efektívnejší a do aktuálnej situácie vhodnejší.

Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, IPESOFT spol. s r.o.

Peter Čavojský, partner, CLS Čavojský & Partners, s.r.o.

Robert  Balheim, partner, Expense Reduction Analysts

Karolína Topolová, generálna riaditeľka, AAA Auto, a.s.

11 % Po zásadnej reorganizácii prežijeme

Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin, a.s, Cífer
Podnikaniu a jeho životaschopnosti verím. Určite to zvládneme. Čo nevieme ovplyvniť, je extrémna volalita prostredia vplyvom legislatívnych podrazov a nestability od jej tvorcov. Teda u nás niečo predpokladať je veštenie z gule. Kam zamieri ďalšia atómovka, ako sa nás dotkne?

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta, a. s., Bratislava
Optimalizácia firiem, trhov, dodávok a odbytu bude rozhodovať o prežití firiem vzhľadom na nárast energií a  inflácie.

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Mám to v povahe a tiež desaťročia podnikania ma naučili nikdy sa nevzdávať.

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.
Konkrétne rok 2023 bude v poriadku. Skôr roky ďalšie môžu byť ťažšie, a preto pristupujeme k zmenam vo fungovani. Zmeny budú viest k zvýšeniu efektivity nášho fungovania. V oblasti peňazí i v oblasti narábania s našimi kapacitami.

Miroslav Očenáš, CEO & Founder, Kvety.sk
Cieľ vládnych politikov je jasný, podnikateľov tiež. Problémom je, že sú to mimobežky a nemajú spoločný prienik. Ďalším je, že väčšina analytikov nikdy nepodnikala ani nezarábala peniaze v praxi vo svojom biznise, potom aj tie prognózy tak vyzerajú. Rád by som sa mýlil...

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava

Ivan Harant, konateľ, MIP, s.r.o.

3 % Obávame sa toho najhoršieho

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Pokračujúca vojna spojená s nekontrolovanou infláciou, neistotou, pravidelnými zásahmi ECB do ceny peňazí, robí podnikanie čoraz rizikovejším. Odchádzajúca vláda prakticky zastavila prípravu aj výstavbu infraštrukturálnych projektov a sústreďuje sa na populizmus rozdávania peňazí zadarmo a mimoriadne dane. Ani zodpovedný podnikateľ v tejto situácii nemusí prežiť.

Anton Šnegoň, konateľ, Battal