Európske banky dokážu zvládnuť problémy, ktorým aktuálne čelí regionálny aj globálny finančný systém. Uviedol to vo štvrtok írsky minister financií Paschal Donohoe, ktorý ja zároveň predsedom Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny.

Ekonomické prostredie, v ktorom sa Európa nachádza, neprináša dôvody na spokojnosť, kapitálové rezervy európskych bánk však znamenajú, že riziká dokážu zvládnuť, povedal Donohoe denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Banky v eurozóne sú podľa neho pripravené aj na ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb.

Kolaps dvoch amerických regionálnych bánk

Európskymi trhmi začiatkom tohto týždňa otriasol kolaps dvoch amerických regionálnych bánk, Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, čo prinútilo úrady zaviesť opatrenia na zabránenie šírenia „nákazy“ v celom sektore. Ratingová agentúra Moody's, ktorá znížila výhľad amerického bankového sektora zo stabilného na negatívny, uviedla, že štruktúra európskych bánk obmedzuje mieru rizika, pretože ukladajú väčší podiel vkladov do centrálnych bánk.

Ďalšia ratingová agentúra S&P Global Ratings poznamenala, že európske banky nemajú rovnaký ekonomický model alebo zdroje financovania ako americké banky. Je tak podľa nej nepravdepodobné, že by boli priamo významne vystavené riziku nákazy z USA.

Zvyšovanie úrokových sadzieb bude pretrvávať

Moody's však upozornila, že zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnych bánk pravdepodobne ešte nejaký čas potrvá a stúpajúce napätie v bankovom systéme USA oslabí dôveru investorov a povedie k zvýšeniu napätia aj v Európe.

Ďalšie dôležité správy

KK38 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke nápis pobočky banky Silicon Valley na kancelárskej budove, v ktorej banka sídli 13. marca 2023 vo Frankfurte nad Mohanom. Nemecký úrad pre dohľad nad finančnými trhmi v pondelok s okamžitou platnosťou zastavil činnosť miestnej pobočky skrachovanej americkej banky Silicon Valley Bank (SVB). FOTO TASR/AP
A sign of a branch of the Silicon Valley Bank is pictured at an office building where the bank is located in Frankfurt, Germany, Monday, March 13, 2023. (AP
Neprehliadnite

Bankrot dvoch amerických bánk môže oživiť spomienky na rok 2008