Ázijské akcie dnes výrazne oslabujú, vplyv na obchodovanie majú informácie, že Moskva poslala na východ Ukrajiny svojich vojakov. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 klesol o 1,71 percenta a obchodovanie zakončil na 26 449,61 bodu.

Akcie strácajú na sile

Hlavný index šanghajskej burzy Shanghai Composite okolo 8:30 SEČ strácal zhruba percento, pokles vykazovali aj futures na európske a americké akcie.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok podpísal výnosy, ktorými uznal nezávislosť separatistickej Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky vo východoukrajinskom Donbase.

Zároveň nariadil ruskej armáde, aby na ich území začala „misiu na zabezpečenie mieru". Západné krajiny postup Ruska odsudzujú a plánujú nové sankcie.

Index by mohol klesnúť

„Riziká okolo Ukrajiny vzala obrat k horšiemu," uviedol analytik Makoto Kikuči zo spoločnosti Myojo Asset Management. „Neočakávalo sa, že by sa napätie príliš vystupňovalo, pokiaľ bude existovať priestor pre dialóg medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Ak však tento priestor prestane existovať, mohol by index Nikkei klesnúť pod hranicu 26 000 bodov," povedal Masahiro Jamaguči z firmy SMBC Trust Bank.

Ďalšie dôležité správy

Markets Open Monday Morning After Volatile Week
Neprehliadnite

Najväčšie ropné firmy sa chystajú na odkúpenie svojich akcií za miliardy dolárov