Prvý ročník AJA sa otvára 11. až 15. júla v Trnave, 25. až 29. júla v Žiline a 22. až 26. augusta v Bratislave. Na tlačovej konferencii o tom informoval prezident ZAP Juraj Sinay.

Program vznikol pre nedostatočný záujem mladej generácie o štúdium technických a prírodovedných odborov.

„Aktivitami, ako je aj AJA, chceme motivovať žiakov a študentov pre štúdium technických odborov, priblížiť obsah a význam štúdia rodičom a širokej verejnosti,“ uviedol J. Sinay. Cieľom vzdelávacieho projektu je tiež otvoriť diskusiu na tému ohrozenia konkurencieschopnosti priemyslu nezáujmom o štúdium technických odborov.

„Ide nám o zmenu verejného myslenia, verejnej mienky,“ dodal šéf ZAP. Zväz nechce motivovať žiakov len cez školy a výchovných poradcov, ale aj cez rodičov. „Nech aj rodičia majú možnosť sa v rámci AJA spolu s deťmi podieľať na spoznávaní toho, čo ten finálny výrobca ponúka,“ doplnil prezident zväzu.

Podľa J. Sinaya nie je na Slovensku záujem o technické vzdelanie a všetkým automobilkám chýba dostatok kvalifikovaných pracovníkov. Na vysoké školy sa podľa analýzy potrieb trhu práce hlási viac ako 60 percent absolventov stredných škôl, avšak Slovensko potrebuje 31 percent vysokoškolských absolventov.

Viac ako 55 percent absolventov vysokých škôl nie je štyri roky po skončení školy zamestnaných vo vyštudovanom odbore. Podľa analýzy ZAP viac ako 30 percent študentov vysokých škôl študuje odbor, ktorý trh práce nepotrebuje. Zamestnávateľom odchádza ročne do dôchodku viac ako 33 tisíc kvalifikovaných pracovníkov.

Týždenný vzdelávací program je určený siedmakom a ôsmakom základných škôl. Časť vzdelávacieho programu bude na akademickej pôde a časť vo výrobnom závode. Kapacita je sto účastníkov v každom meste, spolu to bude pre tristo záujemcov. Účastnícky poplatok za program je 60 eur a registrácia na webovej stránke ajakademia.sk sa začne 23. mája.