Spoločnosť Vulcan Energy Resources pridala na svoj zoznam koncern Volkswagen ako ďalšieho zákazníka z automobilového priemyslu pre dodávky ekologickejšie získavaného hydroxidu lítneho pre automobilové batérie.

Záväzná zmluva s Volkswagenom na lítium vyťažené z nemeckého regiónu Horný Rýn pomocou geotermálnej energie sa zatiaľ týka piatich rokov. S komerčnou dodávkou sa začne v roku 2026, uviedol Vulcan v stredu vo vyhlásení bez ďalších podrobností o zmluve.

Pri ťažbe využívajú menej pôdy

Nemecko-austrálska spoločnosť Vulcan minulý mesiac podpísala predbežnú dohodu o dodávke lítia aj s automobilkou Stellantis krátko po tom, čo uzavrela podobnú dohodu s konkurenčným Renaultom v čase prudkého nárastu dopytu po elektrických vozidlách.

Renault
Neprehliadnite

Renault prepustí dvetisíc zamestnancov vo Francúzsku pri prechode na elektromobily

Spoločnosť Vulcan, ktorá má dohody o dodávkach s belgickou recyklačnou skupinou Umicore a juhokórejskou spoločnosťou LG Chem, tvrdí, že jej metóda priamej ťažby lítia využíva menej pôdy, podzemnej vody a energie ako najbežnejšie existujúce metódy povrchových baní a nádrží na odparovanie soľanky.

Ilustračná foto.
Neprehliadnite

Ceny lítia prerazili ďalší rekord. Za e-mobilitu si bude treba priplatiť

Lítium z geotermálnej slanej vody

 

O geotermálne lítium z údolia Rýna pozdĺž francúzsko-nemeckej hranice sa zaujíma tiež spoločnosť EnBW.

12 November 2019, Berlin: Elon Musk (l), CEO of Tesla, and Herbert Diess, Chairman of the Board of Management of Volkswagen, converse after the presentation of the Golden Steering Wheel. Photo: Jörg Carstensen/dpa (Photo by Jörg Carstensen/picture alliance via Getty Images)
Neprehliadnite

Medzi vedením Volkswagenu a zamestnancami panuje napätie, príčinou je Tesla

Medzi ďalších hráčov v tejto oblasti patrí ťažobná skupina Eramet, ktorá ťaží lítium z geotermálnej slanej vody v pilotnej schéme v geotermálnej elektrárni vo východnom Francúzsku.

Volkswagen plánuje do konca dekády postaviť v Európe šesť veľkých závodov na výrobu batériových článkov v rámci svojej ambície predbehnúť Teslu a stať sa celosvetovo najväčším predajcom elektrických vozidiel.

Volkswagen Tiguan Allspace po facelifte.
Neprehliadnite

Nové závody na batérie a zabezpečenie surovín môžu stáť Volkswagen desiatky miliárd eur