Ekologický prínos elektrických a hybridných áut je predmetom nekonečných debát. Získavanie elektrickej energie na ich prevádzku a samotná výroba sú články reťazca, ktoré ešte treba zlepšiť. Minimalizácia emisií výfukových plynov je nepochybne dlhodobý globálny cieľ, ktorého napĺňanie dosť výrazne obmedzuje najnovšia austrálska legislatíva.

„Najhoršia legislatíva pre elektrovozidlá na svete“

Koalícia 25 významných firiem nielen z oblasti výroby a využitia automobilov sa v otvorenom liste tamojšej vláde zhodla na tom, že austrálsky štát Viktória má „najhoršiu legislatívu pre elektrovozidlá na svete“. Pod list sa podpísali zvučné mená ako Volkswagen, Hyundai, Uber, ale aj iniciatívy ako lokálna vetva medzinárodnej organizácie lekárov bojujúcich za ekológiu a zdravie s názvom Doctors for the Environment Australia.

Vláda prehlásila, že od júla tohto roka bude zdaňovať elektrické a hybridné vozidlá v záujme spravodlivého podieľania sa na financovaní cestnej dopravy. Keďže tieto vozidlá buď nepotrebujú žiadne alebo im stačí minimum spaľovacích pohonných hmôt, štát prichádza o peniaze na ich zdanení. Rozhodli sa preto, že majiteľ elektrického vozidla musí zaplatiť 2,5 centa za kilometer a pri hybridoch 2 centy za kilometer. Táto daň je majiteľovi vyrubená pri každom obnovení osvedčenia na využívanie vozidla. V štáte Viktória je to typicky 12 mesiacov a odhaduje sa, že by to malo vychádzať v priemere na 330 dolárov ročne.

V prípade, že sa majiteľ novej dani nepodvolí a nebude viesť záznamy o odjazdených kilometroch, riskuje, že príde o osvedčenie. Záznamy pritom treba uchovávať až päť rokov.

Situácia je zlá a ešte sa zhoršuje

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa