Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok informoval, že približne 20 krajín sa rozhodlo poskytnúť Kyjevu ďalšiu vojenskú pomoc. Toto oznámenie prišlo v deň, keď uplynuli tri mesiace od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Obrana pobrežia

V rozhovore s novinármi v Pentagóne Austin uviedol, že takmer 50 vedúcich predstaviteľov v oblasti obrany z celého sveta sa dohodlo zaslať na Ukrajinu modernejšie zbrane. Podľa americkej spravodajskej televízie CNN Austin konkretizoval, že napríklad Dánsko súhlasilo s poskytnutím odpaľovacieho zariadenia protilodných rakiet Harpoon a munície, aby ,,Ukrajine pomohlo brániť jej pobrežie".

Austin súčasne odmietol povedať, či USA pošlú Ukrajine špičkové mobilné raketomety, o ktoré ich požiadala. "Mnohé krajiny darujú nesmierne potrebnú delostreleckú muníciu, systémy pobrežnej obrany a tanky a iné obrnené vozidlá. Ďalšie krajiny sa prihlásili s novými záväzkami v oblasti výcviku," informoval.

Nové delostrelecké systémy

Dodal, že Česko nedávno Ukrajine darovalo bojové vrtuľníky, tanky a rakety, pričom Taliansko, Grécko, Nórsko a Poľsko zase v pondelok oznámili nové dary v podobe delostreleckých systémov a munície. ,,Charakter boja...v tejto fáze skutočne určuje delostrelectvo. A za posledných niekoľko týždňov sme boli svedkami vážnych delostreleckých prestreliek," zdôraznil Austin.

Americký minister vo svojom tweete informoval, že do virtuálneho zasadnutia kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny sa zapojilo viac ako 40 krajín. Diskusie v jeho rámci označil za veľmi plodné a vyjadril radosť z ,,množstva úplne nových oznámení o (poskytnutí) bezpečnostnej pomoci (pre Ukrajinu) doslova z celého sveta".

Ďalšie dôležité správy

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa prihovára zamestnancom amerického veľvyslanectva v marockom meste Rabat v utorok 29. marca 2022.
Neprehliadnite

Americkí diplomati sa vrátili na Ukrajinu, do dočasných priestorov dochádzajú z Poľska