Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nesúhlasí s návrhom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) znížiť financie určené poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Zdravotnícke zariadenia by tak podľa nej nemali dostatok zdrojov na vyplácanie miezd zamestnancom. TASR o tom informovala samostatná organizačná pracovníčka ANS Elena Močilanová.

„Memorandum uzatvorené medzi vládou a Lekárskym odborovým združením priamo zaväzuje vládu vyčleniť finančné prostriedky určené na zvýšenie miezd lekárov a lekárok v slovenských nemocniciach. Ak by k tomu neprišlo a podľa návrhu ÚDZS by zdravotné poisťovne ešte znížili platby, znamenalo by to úplný rozvrat zdravotníctva a povestný klinec do jeho rakvy,“ skonštatovala asociácia.

Pri súčasnom nedostatku sestier a lekárov ich treba podľa ANS motivovať. „Takéto návrhy by v praxi znamenali presný opak,“ podotkla. Poukázala na to, že sa dlhodobo upozorňuje na nedostatok financií v zdravotníctve. „Oproti okolitým krajinám dáva Slovensko na tento sektor výrazne menej prostriedkov,“ doplnila. Na zabezpečenie kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti je podľa nej nevyhnutné stabilné a predvídateľné financovanie.

Zdravotné poisťovne vykázali podľa ÚDZS ku koncu marca stratu 69 miliónov eur. Najväčšiu vykázala štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), a to 50,2 milióna eur, vlani zase skončila v strate 153,8 milióna eur. Úrad preto apeluje na VšZP, aby razantne upravila cenové podmienky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a znížila tak náklady. Upozornil, že inak môže byť ohrozená jej platobná schopnosť.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke Detská fakultná nemocnica (DFN) Košice v stredu 23. novembra 2022. Zástupcovia DFN Košice v stredu informovali o kritickej situácii v nemocnici na tlačovej konferencii v Košiciach. Košice, 23. november 2022. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Asociácia nemocníc: Žiadame rezorty zdravotníctva a financií o dofinancovanie zdravotníctva