Rozpadajúce sa budovy či nedostatočné hygienické podmienky. Aj s týmto problémom sa potýkajú Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Šéf ministerstva obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) preto hovorí o potrebe zásadných investícií do infraštruktúry.

Vojenské objekty boli zanedbávané celé roky, viacero útvarov preto bojuje skôr v kasárňach, ako na bojisku. Rezort zatiaľ nekonkretizoval, koľko financií bude potrebných, pri odhadoch môže ísť o desiatky až stovky miliónov eur.

„Je to naozaj žalostné. Niekde máme na sto vojakov jednu sprchu, inde padá strecha. Boli sme sa pozrieť od nástupu do funkcie na viacerých útvaroch a je nám absolútne zrejmé, že budeme musieť investovať peniaze do rôznych opráv. Na ilustráciu spomeniem budovu v Nitre, kde máme 500 vojakov a ak ju nezačneme opravovať, bude zatvorená pre nevyhovujúce podmienky,“ povedal J. Naď na pracovných raňajkách novinárom.

Materiálne zabezpečenie nie je zďaleka jediným problémom, s ktorým sa armáda potýka. Okrem zastaranej techniky sú obzrojené sily tiež dlhodobo personálne poddimenzované. Výmena techniky v najbližších rokoch „zhltne“ miliardy eur, rezort obrany chce ísť preto čiastočne aj formou repasovania starších strojov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa