Čistý zisk americkej technologickej spoločnosti Apple v treťom štvrťroku stúpol o 62 percent na 20,6 miliardy dolárov  v porovnaní s 12,7 miliardami dolárov pred rokom.

Celkové tržby sa zvýšili na 83,36 miliardy dolárov zo 64,7 miliardy dolárov pred rokom. Analytici očakávali zvýšenie tržieb na 84,4 miliardy dolárov.

Problémy s dodávkami obrali Apple o miliardy

Kvôli problémom v dodávateľskom reťazci prišla firma za kvartál o šesť miliárd na tržbách. Šéf spoločnosti Tim Cook očakáva, že v poslednom štvrťroku roka bude dopad týchto problémov ešte horší.

Vo štvrtom štvrťroku došlo k „väčším než očakávaným obmedzeniam dodávok" a tiež k prerušeniu výroby v juhovýchodnej Ázii v súvislosti s pandémiou covid-19, povedal Tim Cook v rozhovore pre agentúru Reuters.

Hoci spoločnosť Apple zaznamenala koncom októbra v týchto závodoch v juhovýchodnej Ázii „ výrazné zlepšenie", nedostatok čipov pretrváva a ovplyvňuje produkciu „ väčšiny našich produktov", uviedol Cook.

Prepad ceny akcie

Akcie Applu, ktoré tento rok vzrástli o takmer 15 percent, po oznámení hospodárskych výsledkov prepadli o päť percent. Ich pokles by mohol zo spoločnosti Microsoft urobiť najhodnotnejšiu spoločnosť na svete, napísala Reuters.

May,3,,2018,Sunnyvale,/,Ca,/,Usa,-,Amazon
Neprehliadnite

Amazon v treťom štvrťroku nesplnil ziskové očakávania, zrejme pre ústup pandémie