Americká technologická spoločnosť Apple v pondelok predstavila niekoľko softvérových noviniek, vrátane nových verzií operačných systémov pre telefóny iPhone, tablety iPad a počítače Mac. Oznámila tiež vylepšenia aplikácie pre videohovory FaceTime, ktoré prinášajú okrem iného kompatibilitu so zariadeniami s konkurenčnými operačnými systémami Android a Windows. Platiaci užívatelia cloudových služieb Applu budú mať tiež k dispozícii viac nástrojov na ochranu súkromia.

Vďaka novým vylepšeniam bude aplikácia FaceTime schopná lepšie konkurovať videokonferenčným službám, aké poskytuje napríklad spoločnosť Zoom Video Communications, napísala agentúra Reuters. Tieto služby sa dostali do centra pozornosti v dôsledku obmedzenia pohybu v čase pandémie covidu-19.

Apple
Neprehliadnite

Zamestnanci Apple sa búria, niektorí sa nechcú vrátiť do kancelárií

Používatelia služby FaceTime budú môcť vďaka novým vylepšeniam takisto pozývať iných používateľov na virtuálne schôdzky prostredníctvom webového odkazu, čo je bežne používaný postup pri platforme Zoom. Služba FaceTime začne tiež umožňovať spoločné počúvanie hudby a sledovanie videa, napísala agentúra DPA.

Nová verzia operačného systému pre osobné počítače MacOS nazvaná Monterey bude novo podporovať funkciu, s pomocou ktorej bude možné súčasne ovládať rovnakou klávesnicou a myšou rôzne zariadenia od spoločnosti Apple. V iPhonoch s najnovším softvérom potom bude možné odfotiť nápis, ktorý telefón následne prevedie na text a umožní s ním ďalej pracovať.

Platiaci užívatelia cloudových služieb od Applu dostanú nové nástroje na ochranu súkromia. Budú si tak môcť napríklad skryť svoju e-mailovú adresu pri vypĺňaní webových formulárov, zašifrovať videá a v prehliadači Safari otvoriť zvláštnu reláciu, pri ktorej sa bude šifrovať internetová komunikácia podobne ako pri prístupe na internet cez virtuálnu súkromnú sieť VPN.

Užívatelia z vybraných amerických štátov tiež budú môcť Applu zveriť kópie svojich osobných dokladov. Tie sa uložia v zakódovanej podobe v aplikácii Wallet, kam je možné už teraz ukladať okrem iného kreditné karty či cestovné doklady. Apple bude rokovať s americkými úradmi, aby digitálnu podobu osobných dokladov začali uznávať napríklad na letiskách.