V Spojených štátoch dnes začína súdny proces v spore medzi technologickým gigantom Apple a tvorcom videohier Epic Games. Ten si už dlho sťažuje na poplatky, ktoré Apple od predajcov hier vyberá prostredníctvom svojej platformy App Store, cez ktorú si záujemcovia hry sťahujú. Ide o jeden z najdôležitejších súdnych sporov v histórii Applu, v stávke je podľa expertov aj budúcnosť platformy App Store.

Že Apple tento spor považuje za mimoriadny, o tom svedčí aj fakt, že na začatie konania sa dostaví aj generálny riaditeľ Tim Cook. Začne predkladať dôkazy a obhajovať pozície svojho podniku, čo podľa BBC ešte neurobil. Za Apple v takýchto situáciách doteraz hovorili jeho právnici. Súd bude musieť rozhodnúť, či App Store plní úlohu základnej infraštruktúry, teda či je niečo ako verejnou službou, nad ktorou nemôže mať žiadna firma kontrolu, pretože ide svojím spôsobom o verejný záujem.

Sudca sa bude snažiť určiť, do akej miery je Apple oprávnený svoju platformu App Store využívať ako zdroj príjmov, keď developerom účtuje poplatky za možnosť ponúknuť ich hry a ďalšie programy používateľom smartphonov iPhone a ďalších prístrojov Apple. Platforma pre distribúciu digitálneho obsahu App Store sa totiž ukázala ako veľmi lukratívny spôsob, ako si Apple môže zabezpečiť dodatočné príjmy, teda nad rámec tržieb z predaja svojich vlastných prístrojov. Predtým, ako spoločnosť Epic Games zažalovala Apple, bola pre technologického giganta tzv. dojnou kravou, ktorá spoločnosti Apple priniesla tržby vo výške 360 miliónov dolárov iba prostredníctvom aplikácie Fortnite. Informoval o tom portál businessinsider.in.

Nový iMac prichádza vo viacerých farbách
Neprehliadnite

Top technologické udalosti: Drahšie Spotify, hrozby v smartfónoch a Apple s novinkami

Spoločnosť Epic Games vlani v auguste na Apple nastražila pascu. Svoju úspešnú hru Fortnite vybavila svoju vlastnú platobnou bránou zabudovanou priamo v aplikácii, a tým obišla 30-percentný poplatok, ktorý za distribúciu musela odvádzať Applu. Reakcia Applu bola veľmi rýchla - hru od firmy Epic Games z platformy App Store okamžite vyradil. Práve na to ale spoločnosť Epic Games čakala. Jej právnici vypracovali žalobu, ktorá má 65 strán a v ktorej podrobne popisujú, ako Apple podľa nich zneužíva svoje dominantné postavenie. Firma dokonca vytvorila video, na ktorom ukazuje náročnosť výrobných postupov, ktoré si vyžadujú vysoké náklady.

Trochu tým paroduje pamätnú reklamu z roku 1984, v ktorej Apple propagoval svoj počítač Apple Macintosh.
Epic Games už niekoľko rokov tvrdia, že poplatky, ktoré musia Applu odvádzať, hraničia s vydieraním. Argument firmy je prostý - kontrola, ktorú má Apple nad platformou App Store, bráni voľnému trhu. Ľudia z Epic Games sú presvedčení, že vývojári by mali mať možnosť vytvárať aplikácie pre smartfóny, bez toho budú nútení odvádzať vysoké sumy Applu. Alebo spoločnosti Google, ktorá v konkurenčnom operačnom systéme Android prevádzkuje platformu Google Play, obdobu App Store.

Epic Games nie je v tomto názore sama, zo zneužívania dominantného postavenia na trhu firmu Apple obviňujú aj ďalšie firmy, za všetky je to napríklad Spotify, Match a Tile. Apple pritom len z poplatkov za hru Fortinite podľa odhadov získal stovky miliónov dolárov. Spoločnosť Epic Games sa snažila hru Fortinite predávať aj mimo obchody App Store a Google Play, na telefónoch s operačným systémom Android sa pokúsila využiť aj iného spôsobu sťahovania, aby sa vyhla 30-percentnému poplatku, ktorý si účtuje aj Google. Mimo Google Play si ale moc ľudí hru nestiahlo. Z toho Epic Games vyvodzuje, že ak chce niekto vyvíjať hry pre smartfóny, musí byť buď v App Store, alebo v Google Play.

Apple
Neprehliadnite

Európska komisia obvinila Apple z narušovania hospodárskej súťaže

Pretože sa Epic Games odmietla vzdať, rozhodla sa pre súdny spor. Poplatky, ktoré od nej Apple požaduje, považuje za daň Applu. Pre technologického obra by mohlo byť znepokojujúce, že veľa kritikov jeho platformy App Store je naprieč politickým spektrom. Nie sú to teda len demokrati, alebo len republikáni. Kritici Applu sú z oboch hlavných politických strán v USA. Senátorka za Demokratickú stranu Amy Klobucharová napríklad povedala, že App Store je „doslova monopol".

Minulý týždeň potom vyvstal pre Apple ďalší problém - na mušku si ho vzala Európska komisia, teda exekutívny orgán Európskej únie, ktorý má rozsiahle právomoci. Komisia vypočula sťažnosť firmy Spotify, ktorá cez App Store ponúka službu streamovania hudby a ktorá si rovno sťažuje, že Apple zneužíva svoje postavenie na trhu. Súbeh oboch sťažností by tak mohol byť pre Epic Games veľkým prínosom.
„Epic Games si svoju žalobu načasovala dokonale," poznamenal severoamerický spravodajca BBC pre technologický sektor James Clayton.