Cestovanie do zahraničia sa od 9. júla zmení. Cestovateľský semafor po novom nebude rozdelený na tri farby. Rozhodovať už nemá to, z ktorej krajiny sa človek vracia. Cestovatelia sa rozdelia na zaočkovaných a nezaočkovaných. Odborníci potvrdili, že vakcinácia znižuje mieru rizika nákazy vírusom, zároveň je vďaka nej aj priebeh prípadného ochorenia miernejší. Na to, aby mohli občania cestovať, si potrebujú zaobstarať EU Covid certifikát. Nezaočkovaní budú po návrate zo zahraničia musieť absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu.

Skrátiť si ju môžu až po negatívnom PCR teste, ktorý absolvujú najskôr piaty deň po príchode spoza hraníc. Prísnejšie opatrenia schválila vláda na stredajšom rokovaní a navrhnuté boli pre rýchle šírenie delta variantu koronavírusu, ktorý je ešte infekčnejší než predošlé. Cieľom je predísť masívnej tretej vlne pandémie.

Nakoľko všetci dovolenkári sa musia povinne registrovať v aplikácii e-hranica, dovolenkovať bude mnoho Slovákov pravdepodobne doma.

Predstaviteľov z rôznych oblastí cestovného ruchu sme sa pýtali, čo si myslia o sprísnení cestovateľských podmienok pre nezaočkovanú časť populácie.

Dostali aj druhú otázku, či tento krok môže podporiť domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Július Buday, hovorca Bratislava Tourist Board

1.  Turistická sezóna sa ešte poriadne nezačala a my už dnes musíme našim partnerom komunikovať tretiu zmenu podmienok príchodu na Slovensko.

Na snímke je Michal Kaščák, spevák, hudobník a organizátor letného hudobného festivalu Pohoda.
Neprehliadnite

Pohoda 2021 bude. Tisíc ľudí na letisku, päť festivalových dní, s testami, bez gastra

2. Pre Bratislavu a podnikateľov v cestovnom ruchu sú veľmi dôležití práve zahraniční turisti. Po schválenej zmene Covid semaforu očakávame pokles záujmu o návštevu nášho hlavného mesta počas letnej sezóny zo strany zahraničných návštevníkov už aj tak vo veľmi zlých časoch pre cestovný ruch v Bratislave.

Magdalena Suwara, kancelária Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave

1. Desaťtisíce poľských občanov trávia dovolenky, letné aj zimné, na Slovensku. Plus ďalšie desaťtisíce, ktoré prichádzajú na jednodňové pobyty alebo prechádzajú cez Slovensko s myšlienkou, že nabudúce tu pobudnú dlhšie. Povedané v skratke, Poliaci sa zaujímajú o Slovensko vzhľadom na jeho krásy. Snažia sa splniť podmienky príchodu na Slovensko, aby si sem mohli prísť oddýchnuť a načerpať sily.

2. Kľúčové je, aby boli nové predpisy vydávané s dostatočným časovým predstihom a aby boli zrozumiteľné aj pre bežných občanov.  Poskytnutie aktuálnych informácii určite napomôže tomu, aby počet poľských turistov na Slovensku nezačal klesať. Pre mnohé prihraničné regióny Slovenska sú totiž, podľa vyjadrení poskytovateľov služieb v cestovnom ruchu, poľskí turisti kľúčovou skupinou a neradi by videli odklon Poliakov do iných destinácií.

Jozef Zelizňák, manažér CK Bubo

1. Veríme, že sa pandémia čím skôr skončí a hranice sa otvoria pre všetkých občanov. Otvorenie sveta pre zaočkovaných však vítame. BUBO verejne podporila  očkovanie už v apríli a patrila k najhlasnejším kritikom doterajšieho nefunkčného semaforu. Slovensko sa tak konečne zaradilo k európskych krajinám, ako je Rakúsko, Nemecko, Poľsko, Maďarsko či Česko, kde sloboda cestovania pre zaočkovaných už funguje. Tvrdé sprísnenie prechodu hraníc pre nezaočkovaných aj pri návrate z blízkych krajín nás mrzí. Väčšina zodpovedných dovolenkárov doplatila na hŕstku tých, ktorí pri prechode hraníc klamali úrady. Celkovo však po dlhom čase máme pocit, že vláda prijala rozhodnutie, ktoré sleduje istý cieľ a nie je len pozliepaním spontánnych nápadov.

2. Bez poznania presných čísiel by som odhadol, že efekt absencie príchodu nezaočkovaných Čechov, Poliakov či Maďarov vyrovnajú nezaočkovaní Slováci, ktorí sa namiesto očkovania rozhodnú oželieť plánovanú dovolenku pri mori. A tak si myslím, že čísla zostanú približne na rovnakej úrovni.

Matej Kráľ, manažér kultúrneho portálu GoOut

1. Vakcinácia je jediná cesta von z nekonečného marazmu spôsobeného pandémiou. A z dlhodobejšieho hľadiska pravdaže tiež primárny spôsob, ako nakopnúť čísla návštevnosti kultúrnych podujatí, ktoré ani zďaleka nie sú také, aké boli pred pandémiou. Sprísnenie pohybu napokon môže byť pre odkladačov očkovania tiež motivačné. Z čerstvej skúsenosti môžem potvrdiť, že cestovanie s Covid preukazom v kontexte pandémie medzinárodný pohyb skutočne veľmi zjednodušuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa