Protest ľudí pracujúcich v školstve bol v súčasnej situácii nevyhnutný. Vláda im zatiaľ garantuje len nedostatočné zvýšenie platov o tri percentá od júla tohto roka a neponúka im žiadnu perspektívu na vyšší rast finančného ohodnotenia. Pre TASR to uviedol analytik Centra vzdelávacích analýz Michal Rehúš.

Musia si získať na svoju stranu aj rodičov

„Rokovania zástupcov zamestnancov škôl s vládnymi predstaviteľmi k ničomu neviedli a v takejto situácii už zostala len možnosť verejných nátlakových akcií za lepšie pracovné podmienky," povedal. Ak podľa jeho slov ani po tomto proteste nedôjde k výraznejšiemu zvýšeniu platov v školstve, je úplne legitímne, aby na jeseň prebehol ostrý štrajk.

Podľa Rehúša bude veľmi dôležité, aby štrajkujúci veľmi zrozumiteľne vysvetlili príčiny prípadného štrajku najmä rodičom a získali ich na svoju stranu. „Bolo by dobré, aby štrajk prebehol s podporou rodičov a nebol zneužitý proti zamestnancom škôl. Napokon, kvalitné vzdelávanie je aj v záujme rodičov," dodal.

Najväčší protest zamestnancov školstva

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v stredu organizoval v Bratislave protestné zhromaždenie. Začalo sa na Námestí SNP, následne sa protestujúci presunuli pred parlament. Školskí odborári na sociálnej sieti informovali, že išlo o najväčší protest zamestnancov školstva, účasť odhadujú na 15-tisíc ľudí. Sú presvedčení, že všetci zamestnanci škôl si zaslúžia dôstojné ohodnotenie, žiadajú zvýšenie platov o desať percent i lepšie podmienky.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) pózuje 26. mája 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Gröhling plne podporuje protest zamestnancov školstva