Ako ste sa ocitli v Holandsku?

Najskôr som tam išla robiť au pair, pretože som sa chcela naučiť po holandsky, aby som mohla v Holandsku študovať. To sa mi neskôr aj podarilo na Utrecht University. Po škole som začala stážovať v Národnom inštitúte pre verejné zdravie a ochranu životného prostredia na oddelení prognóz verejného zdravia, kde mi po polroku ponúkli stále miesto. Venovali sme sa tu prognózam na základe analýz a porovnávania dát. Potom som pracovala v jednej inovatívnej poradenskej firme, kde sme sa venovali hlavne business intelligence (informačné technológie pre zber, analýzu a interpretáciu obchodných dát, poznámka TREND) a porovnávaniu kvality v zdravotníctve.

Prečo ste sa vrátili späť na Slovensko?

Nebolo to úplne plánované, ale niekedy tak rozhodne život za vás. Hlavným dôvodom bola rodina. Tiež mi trošku začínalo vadiť, že v Holandsku všetko funguje a je tam malý priestor na zlepšenie. Prišlo mi, že na Slovensku je viac toho, čo sa dá vylepšiť.

Konkrétne? Aké rozdiely vidíte medzi slovenským a holandským zdravotníctvom?

Každý, kto žil v Holandsku, bez ohľadu na to, aby niečo vedel o tomto sektore, si musí všimnúť, ako sa na Slovensku plytvá. Prostriedkami aj časom. Pacienti chodia na zbytočné alebo duplicitné vyšetrenia, dlho zostávajú v nemocnici, nadmerne užívajú lieky, nekonečne dlho čakajú pred ambulanciami. Čakanie je nielen frustrujúce a nezdravé, ale má aj značne negatívne ekonomické dopady, ak strávia ľudia zbytočne niekoľko dní v roku v čakárni.

V Holandsku ľudia nečakajú?

Jedna z hlavných

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa