Slovenské zásobníky plynu sú naplnené na približne 20 percent svojej kapacity a pokiaľ by Rusko po 20. máji, keď je naplánovaná ďalšia splátka za plyn, jeho dodávky zastavilo, zásoby nám vydržia do augusta až novembra. V aktuálnej analýze to skonštatovali analytici úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska.

Dva scenáre

„Odhadujeme, že pri nezmenenej spotrebe vydržíme bez plynu približne do začiatku augusta alebo novembra v závislosti od objemu poslednej dodávky a tempa čerpania zásob, ak dodávky plynu z Ruska do zaplatenia najbližšej splátky 20. mája nebudú obmedzené," uviedli analytici.

Pesimistický scenár platí pre prípad, že by spotreba plynu na Slovensku bola podobná ako v minulom roku. Ak by výbery zo zásobníkov kopírovali spotrebu roku 2019, plyn by sa minul začiatkom novembra. To platí za predpokladu, že Rusko bude až do 20. mája plyn dodávať a vláda neurobí žiadne opatrenia na zabezpečenie iných zdrojov zemného plynu.

Zníženie teploty o jeden stupeň

Analytici upozornili, že výrazný pokles spotreby plynu by prinieslo zníženie teploty vykurovaných objektov o jeden stupeň Celsia.

„Úspora týmto spôsobom počas jednej vykurovacej sezóny (osem mesiacov) by nám mohla ušetriť približne 314 miliónov metrov kubických plynu, čo predstavuje približne 6,7 percent priemernej ročnej spotreby plynu Slovenska v rokoch 2014-2021," priblížili analytici ÚMS.

Prechod na udržateľné zdroje energie

Možností zníženia spotreby plynu je však viacero a zďaleka sa netýkajú iba domácností. Priemerne 200 miliónov m3 mesačne, a teda približne 50 percent priemernej ročnej spotreby, ide na vrub podnikov.

„Toto číslo môžeme interpretovať ako množstvo plynu pre chod slovenskej ekonomiky mimo výroby tepla a ukrýva samo osebe mnoho možností optimalizácie spotreby," pripomenuli analytici. Menšie nároky na dodávky plynu by podľa nich mohol znížiť aj rýchlejší prechod na udržateľné zdroje energie.

Ďalšie dôležité správy

ropa
Neprehliadnite

Putinov exporadca radí Západu: Zakážte ruskú ropu a plyn a vojne bude koniec