Americký prezident Joe Biden mal po svojom utorkovom „bezvýslednom summite" s ruským prezidentom Vladimirom Putinom videokonferenciu s európskymi spojencami, oznámil v stredu hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert. Citovala ho tlačová agentúra DPA.

Biden poinformoval o summite v utorok večer nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, talianskeho premiéra Maria Draghiho a britského premiéra Borisa Johnsona, uviedol Merkelovej hovorca Seibert.

Lídri vyjadrili Ukrajine podporu

Európski lídri počas videokonferencie s Bidenom zdôraznili „svoju úplnú podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny", uviedol Seibert.

Všetci účastníci zdôraznili aj to, že „Rusko musí nutne znížiť napätie a snažiť sa o diplomatické riešenie aj prostredníctvom Normandského formátu zameraného na uplatňovanie minských dohôd", doplnil hovorca.

Myslel tým aktivity na dosiahnutie mieru na Ukrajine sprostredkované Francúzskom a Nemeckom.

Biden a Putin uskutočnili v utorok online summit, na ktorom diskutovali o ukrajinskom konflikte, keďže obe strany sa navzájom obviňujú z vojenských provokácií.

KK6 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden (vpravo) počas virtuálneho summitu e s ruským prezidentom Vladimirom Putinom 7. decembra 2021 vo Washingtone. Americký prezident Joe Biden v utorok počas virtuálneho summitu varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred vážnymi ekonomickými sankciami v prípade ruskej invázie na Ukrajinu, uviedol Biely dom vo vyhlásení zverejnenom na svojej internetovej stránke. FOTO TASR/AP
In this image provided by The White House, President Joe Biden s
Neprehliadnite

Američania budú tlačiť na zastavenie projektu Nord Stream 2, ak Rusko napadne Ukrajinu

 Summit nepriniesol žiaden prelom. Mal trvať niekoľko hodín, ale skončil sa už po približne dvoch hodinách.

Nespokojnosť na oboch stranách

„Myslím si, že táto situácia neuspokojuje ani nás, ani Američanov," povedal v stredu Putinov poradca pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov, ako uviedla ruská tlačová agentúra Interfax.

Vzťahy medzi oboma svetovými mocnosťami sú dôvodom na obavy, hoci obe sa vyjadrili, že sú ochotné pracovať na zmiernení napätí, citovala agentúra Ušakova.

Spojené štáty teraz už niekoľko týždňov obviňujú Rusko zo zhromažďovania vojakov v blízkosti hranice s Ukrajinou, preto na Západe silnejú obavy z prípadného vpádu Ruska.

Rusko tieto tvrdenia odmieta a obviňuje Ukrajinu, že presunula vyše 120.000 vojakov smerom k východnej ukrajinskej oblasti Donbas, kde od roku 2014 bojujú o jej ovládnutie proruskí separatisti.

Zelenskyj ocenil telefonát

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  vyhlásil, že videohovor amerického prezidenta Joea Bidena a ruského lídra Vladimnira Putina bol „pozitívny". 

„Podľa mojej mienky je pozitívne, že sa prezident Spojených štátov rozprával s prezidentom Ruska," uviedol Zelenskyj.

„Som presvedčený, že víťazstvo Ukrajiny spočíva vo fakte, že Spojené štáty vždy podporovali Ukrajinu, našu suverenitu a nezávislosť," vyhlásil Zelenskyj.

„Ale najdôležitejšie je, že teraz vidíme reálnu a osobnú reakciu prezidenta Bidena a jeho osobné zapojenie do riešenia tohto konfliktu," dodal.

JB 19 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) hovorí s americkým prezidentom Joeom Bidenom počas videohovoru v rezidencii Bočarov Ručei v čiernomorskom letovisku Soči 7. decembra 2021. Očakáva sa, že lídri budú diskutovať o situácii týkajúcej sa Ukrajiny a NATO, informovala agentúra TASS. Online summit sa bude konať v období zvýšeného napätia na Ukrajine, pričom Washington a Moskva sa navzájom obviňujú z vojenských provokácií v tomto regióne. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin
Neprehliadnite

Biden počas virtuálneho summitu varoval Putina pred ekonomickými sankciami