Spojené štáty budú pokračovať v leteckých útokoch na podporu afganských zložiek bojujúcich proti militantnému hnutiu Taliban. V nedeľu to novinárom v Kábule povedal americký generál Kenneth McKenzie (na titulnom obrázku vpravo), informovala agentúra AFP.

„Spojené štáty za posledné dni zintenzívnili nálety na podporu afganských síl a sme pripravení v tejto zvýšenej miere podpory v nasledujúcich týždňoch pokračovať, ak Taliban neukončí útoky,“ uviedol McKenzie.

Uistil, že Taliban sa k víťazstvu nepribližuje, napriek tomu, že afganské sily čelia náročným bojom. „Víťazstvo Talibanu nie je neodvratné,“ vyhlásil s tým, že Taliban sa mýli, ak tvrdí opak.

Americkí vojaci pri lietadle AC-130U na základni v Bagrame v Afganistane v roku 2018
Neprehliadnite

Útek Američanov z Afganistanu: 90 percent ich je už preč, z Bagramu sa vytratili tajne v noci

Vyjadrenie McKenzieho prišlo v čase, keď afganskí predstavitelia v južnej provincii Kandahár oznámili, že v regióne bolo počas júna v dôsledku bojov vysídlených približne 22-tisíc rodín; celkovo ide až o zhruba 154-tisíc vysídlených ľudí.

Boje pokračovali na predmestí hlavného mesta spomenutej provincie aj v nedeľu.

Novú bleskovú ofenzívu vo viacerých oblastiach Afganistanu spustil Taliban po tom, ako Spojenými štátmi vedené zahraničné sily začali odsun z krajiny. Ten by mal do konca augusta urobiť bodku za ich takmer 20-ročným pôsobením na jej území.

Islamistický Taliban ovládol už rozsiahle územia Afganistanu vrátane hraničných priechodov či viacerých provinčných hlavných miest. Organizácia Human Rights Watch (HRW) upozornila, že Taliban v obsadených oblastiach pácha násilnosti voči civilistom.

Spúšťanie americkej vlajky v provincii Helmand na juhu Afganistanu 2. mája 2021. Americkí vojaci zároveň odovzdali techniku afganským bezpečnostným zložkám.
Zdroj: TASR
Spúšťanie americkej vlajky v provincii Helmand na juhu Afganistanu 2. mája 2021. Americkí vojaci zároveň odovzdali techniku afganským bezpečnostným zložkám.