Americká vláda zastavila vydávanie povolení na predaj amerických technológií čínskej firme Huawei. Napísal to v pondelok denník Financial Times s odkazom na svoje zdroje.

Kroky americkej administratívy Joea Bidena tak smerujú k úplnému zákazu predaja amerických technológií čínskemu telekomunikačnému gigantu. Americké úrady aj čínska spoločnosť odmietli informáciu komentovať.

Povolenie pre Qualcomm

Podľa zdrojov denníka Financial Times americké ministerstvo obchodu oznámilo mnohým firmám, že im nebude ďalej vydávať povolenie na predaj amerických technológií čínskej firme Huawei.

Predchádzajúca administratíva Donalda Trumpa výrazne obmedzila dodávky amerických technológií čínskej skupine Huawei pre obavy o národnú bezpečnosť. Americké úrady však vydávali niektorým firmám povolenie na predaj do Číny technológií, ktoré nesúviseli s novými 5G sieťami.

Podľa agentúry Reuters tak napríklad spoločnosť Qualcomm dostala povolenie na predaj polovodičov, ktoré Huawei využíva vo svojich telefónoch pre 4G siete.

Biden pokračuje v Trumpových šľapajách

Podľa jedného zdroja agentúry Reuters americké úrady prestali vydávať povolenie aj pre vývoz technológií pre 4G siete. Tieto licencie firmy v minulosti dostávali.

Súčasný americký prezident Joe Biden podľa britského denníka ešte posilňuje reštriktívnu politiku voči Číne svojho predchodcu, a to hlavne v oblasti pokročilých technológií. V októbri americká vláda zaviedla obmedzenia na vývoz amerických technológií na výrobu polovodičov do Číny.

Minulý týždeň potom podpísala dohodu s Japonskom a Holandskom, ktorá počíta s tým, že aj tieto dve krajiny zavedú obdobné obmedzenia. Podľa denníka Financial Times americká vláda ešte nerozhodla o úplnom zákaze predaja amerických polovodičov Číne.

Správa o obmedzení predaja amerických technológií skupine Huawei prichádza pred cestou šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý navštívi Čínu budúci týždeň. Blinken bude prvým členom Bidenovej administratívy, ktorý sa vyberie do Pekingu.

Ďalšie dôležité správy

Značka Huawei sa ocitla na čiernej listine
Neprehliadnite

Saudská Arábia podpísala s Čínou dohodu o Huawei aj napriek varovaniu Američanov