Vláda USA si rekordne požičiava.  Americké ministerstvo financií v pondelok (4. 5.) uviedlo, že počas 2. štvrťroka si plánuje požičať takmer 3 bilióny dolárov (2,75 bilióna eur). To je päťnásobok v porovnaní s doterajším kvartálnym rekordom z roku 2008.

Ministerstvo financií vo svojom vyhlásení uviedlo, že za tri mesiace od apríla do júna si požičia 2,999 bilióna dolárov. To je viac než doterajší celoročný rekord z fiškálneho roka 2009, keď objem nových pôžičiek dosiahol 1,8 bilióna dolárov.

„To je viac, než si normálne požičiame za celý rok,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ ministerstva. V uplynulom fiškálnom roku dosiahli čisté pôžičky 1,28 bilióna dolárov.

Pondelkový odhad ministerstva financií je o 3,055 bilióna horší, než jeho pôvodná prognóza zo začiatku februára, ktorá počítala s tým, že federálna vláda v prebiehajúcom kvartáli splatí dlh vo výške 56 miliárd dolárov. Tesne potom však prepukla pandémia nového koronavírusu a Kongres prijal rozsiahle balíky stimulov a pomoci pre firmy aj domácnosti.