Americká centrálna banka (Fed) uvažuje pre vysokú infláciu o zrýchlení ukončovania nákupov aktív, uviedol jej šéf Jerome Powell. Priznal, že tempo rastu cien zostane vysoké ešte počas budúceho roka.

Ekonomika je veľmi silná

Powell vo svojom vystúpení pred výborom Senátu signalizoval, že obmedzovanie nákupov dlhopisov bude zrejme rýchlejšie, než Fed ohlásil tento mesiac. Podľa neho bude menový výbor (FOMC) o zrýchlení ukončovania nákupov diskutovať na svojom decembrovom zasadnutí.

KK23 Frankfurt nad Mohanom - Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky 21. septembra 2007 vo Frankfurte nad Mohanom. Jednotná európska mena dosiahla v piatok úroveò 1,41 USD/EUR . FOTO TASR/AP  The Euro sign is seen in front of the European Central Bank in Frankfurt, central Germany, on Friday, Sept. 21, 2007. The euro kept up its unassailable upward march on Friday, breaking through US$1.41, and setting a new high, a record analysts said is likely to be broken again and again. (AP Photo/
Neprehliadnite

Inflácia v eurozóne vystúpila najvyššie od vzniku eura

,,Ekonomika je v tejto chvíli veľmi silná a inflačné tlaky sú vyššie, preto je podľa môjho názoru primerané uvažovať o zrýchlení ukončovania našich nákupov dlhopisov, ktoré sme aktuálne ohlásili na našom novembrovom zasadnutí," uviedol Powell s tým, že nákupy by sa mohli definitívne ukončiť o niekoľko mesiacov skôr, než sa plánovalo.

Inflácia by sa podľa Powella mala na budúci rok síce výrazne spomaliť, ale očakáva, že niektoré faktory podporujúce rast cien, ako sú napríklad problémy dodávateľských reťazcov, pretrvajú hlboko do budúceho roka.

Situácia na trhu práce sa zlepšila

,,Myslím si, že riziko trvalo zvýšenej inflácie stúplo," priznal Powell. Navyše, situácia na trhu práce sa výrazne zlepšila a ,,platy veľmi rýchlo rastú".

Inflácia
Neprehliadnite

Podľa Saxo Bank ostane inflácia aj v roku 2022 nepríjemne vysoko

V októbri sa tempo medziročného rastu spotrebiteľských cien v USA zrýchlilo na 6,2 percenta, pričom inflačný cieľ Fedu je stanovený na 2 percentá.

Akciové trhy na Powellovo vystúpenie, ktoré podporilo očakávania rýchlejšieho sprísňovania menovej politiky v USA, zareagovali negatívne a výrazne sa oslabili.

inflácia
Neprehliadnite

Inflácia v Kanade zrýchlila v októbri na najvyššiu úroveň za vyše 18 rokov, ceny ešte porastú