Americká centrálna banka (Fed) ohlásila výrazné zrýchlenie ukončovania monetárnych stimulov. Dôvodom je vysoká inflácia.

Nákupy stopnú v marci

Menový výbor (FOMC) rozhodol o zdvojnásobení tempa znižovania mesačných nákupov dlhopisov, pričom nákupy by sa mali úplne zastaviť v marci 2022.

Maïarské mince a bankovky  na snímke z 22.októbra 2008. Maïarská centrálna banka dnes zvýšila k¾úèovú úrokovú sadzbu o 3 %, na najvyššiu hodnotu za viac než štyri roky, v zúfalom úsilí zabráni ïalšiemu prepadu forintu, keï sa maïarská mena dostala oproti euru do blízkosti historického minima. Zatia¾ èo ešte v pondelok na pravidelnom zasadnutí banka ponechala sadzby nezmenené, na dnešnom mimoriadnom zasadnutí, ktorým reagovala na zhoršenie situácie na trhoch, sa už rozhodla zvýši dvojtýždòovú d
Neprehliadnite

Maďarská centrálna banka zvýšila úrokové sadzby, inflácia je najvyššia za 14 rokov

Ukončenie programu potom otvorí cestu pre spustenie cyklu zvyšovania úrokových sadzieb a normalizáciu menovej politiky.

FOMC tiež ponechal kľúčovú sadzbu v pásme 0 percent až 0,25 percenta.

Tri zvýšenia úrokovej sadzby

Fed počíta v budúcom roku s tromi zvýšeniami kľúčovej sadzby o štvrť percentuálneho bodu. V roku 2023 by mohli nasledovať ďalšie tri zvýšenia, a potom v roku 2024 dve.

Fed vo svojej novej ekonomickej prognóze zverejnenej po skončení dvojdňového zasadnutia FOMC predpovedá, že inflácia na budúci rok dosiahne 2,6 percenta (v septembrovej predpovedi očakával 2,2 percenta) a miera nezamestnanosti klesne na 3,5 percenta (3,8 percenta). Predpoveď rastu ekonomiky zvýšil v roku 2022 na 4 percentá z 3,8 percenta.

WA 19 archív Washington - Na archívnej snímke z 5. februára 2018 je pečať amerického Federálneho rezervného systému (Fed) vo Washingtone. Ázijské akciové trhy zaznamenali v utorok 24. marca 2020 rast, keď zareagovali najmä na nové opatrenia americkej centrálnej banky na podporu ekonomiky. Náladu na trhoch však podporil aj nákup aktív zo strany japonskej centrálnej banky, na čo hlavný index tokijskej burzy zaznamenal najvýraznejší rast za vyše štyroch rokov. FOTO TASR/AP

  
FILE - In this Feb. 5
Neprehliadnite

Americká centrálna banka zrejme zrýchli obmedzovanie monetárnych stimulov