Armáda Spojených štátov v nedeľu oznámila, že pátra po zvyškoch predpokladaného čínskeho špionážneho balóna, ktorý deň predtým zostrelila. Jeho prelet ponad USA a následné zostrelenie ešte viac zhoršili vzťahy oboch krajín, informuje agentúra Reuters.

Špionážne schopnosti Číny

Námorné sily USA sa snažia nájsť balón a jeho náklad a pobrežná stráž sa stará o bezpečnosť operácie, uviedol veliteľ Severoamerického veliteľstva protivzdušnej obrany (NORAD) generál Glen VanHerck.

Úspešná operácia by mohla Spojeným štátom poskytnúť informácie o špionážnych schopnostiach Číny. Americkí predstavitelia však hovorili len o malom vplyve tohto balóna na národnú bezpečnosť, hoci sa pohyboval aj nad oblasťami, kde sa nachádzajú citlivé vojenské objekty.

Čína: Prehnaná reakcia

Veľký balón zostrelila americká stíhačka v sobotu pri pobreží Južnej Karolíny, podľa VanHercka nad teritoriálnymi vodami USA. Spojené štáty pristúpili k tomuto kroku týždeň po tom, ako balón vstúpil do ich vzdušného priestoru pri Aljaške.

Čína, podľa ktorej išlo o civilné výskumné zariadenie používané najmä na meteorologické účely, proti takejto reakcii protestovala a označila ju za ,,prehnanú". Podľa analytikov však Peking prípadné protiopatrenie dôkladne zváži, aby zabránil zhoršovaniu vzťahov.

Republikánski kongresmani v nedeľu kritizovali prezidenta Joea Bidena za to, že čakal so zostrelením balóna niekoľko dní. Obvinili ho, že voči Číne preukázal slabosť a že sa pôvodne snažil udržať narušenie vzdušného priestoru USA v tajnosti.

Demokrati uviedli, že Bidenovo rozhodnutie počkať, kým balón preletí nad more, ochránilo civilistov pred troskami spadnutými na zem. Tvrdili tiež, že takto získali viac spravodajských informácií.

 Americké ministerstvo obrany bude o balóne a čínskej špionáži informovať senátorov 15. februára.

Ďalšie dôležité správy

WA 29 Kyjev - Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s francúzskym rezortným kolegom Sébastienom Lecornuom v Kyjeve v stredu 28. decembra 2022. FOTO TASR/AP  

Ukrainian Minister of Defense Oleksii Reznikov answers media questions during a joint press conference with French Defense Minister Sebastien Lecornu in Kyiv, Ukraine, Wednesday, Dec. 28, 2022. (AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

Kyjev nepoužije nové zbrane dlhého doletu na útoky na ruské územie, potvrdil Reznikov