Stále viac Američanov prechádza cez Atlantik a sťahuje sa do Európy. Sú „poháňaní“ rastúcimi životnými nákladmi, nafúknutými cenami domov v USA aj silnejúcim americkým dolárom.

Tradíciu v tomto smere doposiaľ držali dôchodcovia a bohatí, ktorí boli hlavnými americkými kupcami nehnuteľností v Európe. Relatívne lacné bývanie, a to najmä v menších mestách a mestečkách, a tiež nárast práce na diaľku však spôsobili, že starý kontinent je čoraz príťažlivejší pre širokú škálu ľudí vrátane mladých.

Rastúca miera kriminality v niektorých amerických mestách a politické ťahanice tiež vedú niektorých obyvateľov k tomu, aby hľadali pokojnejší životný štýl za „veľkou mlákou“. Informovala o tom aj agentúra Bloomberg.

Medzi najobľúbenejšie destinácie Američanov pritom patria Taliansko, Portugalsko, Španielsko, ale aj Grécko a Francúzsko. Dáta Sotheby’s International Realty napríklad ukazujú, že počet ľudí z USA, ktorí sa chcú presťahovať do Grécka, vzrástol v období od apríla do júna tohto roka až o 40 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Vo Francúzsku a Taliansku je zasa dopyt obyvateľov z USA najvyšší za posledné tri roky, tvrdí Jack Harris, špecialista na nehnuteľnosti zo spoločnosti Knight Frank.

Nový domov v Taliansku

Pre 40-ročnú Stephanie Synclairovú z Atlanty bola kúpa domu v Taliansku dlhodobým snom, ktorý sa jej splnil v apríli tohto roka. V USA platila tritisíc dolárov mesačne za prenájom štvorizbového domu pre seba a syna. Chcela tam kúpiť vlastný dom, no zistila, že ani hotovosť vo výške 300-tisíc dolárov jej na to v krajine nestačí, pretože ceny amerických nehnuteľností prudko vzrástli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa