Americkému internetovému obchodu Amazon hrozí v Európskej únii pokuta vyše 425 miliónov dolárov. Informoval o tom denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Pokuta je podľa zdrojov súčasťou návrhu, s ktorým prišiel luxemburský úrad pre ochranu osobných údajov CNPD. Kauza súvisí s údajným porušovaním pravidiel Európskej únie na ochranu súkromia, ktoré sú známe pod skratkou GDPR (General Data Protection Regulation).

Spoločnosť Amazon by tak podľa denníka mohla dostať najvyššiu pokutu, aká bola doteraz v rámci týchto pravidiel vymeraná. Jeden zo zdrojov uviedol, že prípad súvisí s tým, ako Amazon zhromažďuje a využíva osobné údaje jednotlivcov. Odmietol však poskytnúť podrobnosti o konkrétnych obvineniach voči podniku.

WA 27 archív Paríž - Na archívnej snímke z 8. januára 2021 logo Microsoftu na budove sídla spoločnosti v Paríži. Štvrťročný čistý zisk Microsoftu vzrástol o 33 percent na 15,5 miliardy dolárov. Hospodárenie podporil záujem o cloudové služby, ktoré ťažia z rozmachu práce z domu a vzdelávania prostredníctvom internetu počas koronavírusovej poandémie.  FOTO TASR/AP 

The logo of Microsoft is displayed outside the headquarters in Paris, Friday, Jan. 8, 2021. As the pandemic raged through the U.S., M
Neprehliadnite

EDPS začal vyšetrovať ochranu údajov európskych klientov Amazonu a Microsoftu

Návrh CNPD ešte musia schváliť úrady pre ochranu osobných údajov v iných členských krajinách EÚ. Táto procedúra by mohla trvať niekoľko mesiacov a mohla by viesť k výrazným zmenám podoby návrhu, vrátane úpravy výšky pokuty. CNPD je v oblasti ochrany súkromia hlavným regulátorom Amazonu v EÚ, pretože podnik má európske ústredie v Luxembursku.

Pokuta navrhovaná CNPD by zodpovedala približne dvom percentám vlaňajšieho čistého zisku Amazonu, ktorý predstavoval 21,3 miliardy dolárov, a o niečo viac než desatine percenta jeho tržieb, ktoré dosiahli 386 miliárd dolárov. V rámci GDPR môžu regulátori za niektoré pochybenia vymerať pokutu v hodnote až štyroch percent ročných tržieb príslušného podniku, upozorňuje The Wall Street Journal.

Amazon je najväčším internetovým obchodom na svete. Zakladateľom a výkonným riaditeľom podniku je Jeff Bezos, ktorý je v súčasnosti najbohatším človekom na svete. Hodnota jeho majetku sa podľa údajov agentúry Bloomberg pohybuje okolo 191 miliárd dolárov.