Americký internetový predajca Amazon ohlásil za tretí štvrťrok tohto roku pokles zisku. Možno to pripísať opadnutiu vlny zvýšeného záujmu o nakupovanie cez internet vyvolanej pandémiou covid-19.

Nesplnené očakávania

Spoločnosť so sídlom v americkom Seattli ohlásila zisk v hodnote 6,2 miliardy dolárov za tretí kvartál, oproti 6,3 miliardy dolárov v rovnakom období pred rokom. Analytici odhadovali, že Amazon bude ziskový o 30 percent viac ako reálne vykázal.

Tržby firmy sa zvýšili o 15 percent na 110,8 miliardy dolárov. Analytici predpokladali, že tržby vystúpia na 111,6 miliardy dolárov.

Pandémia Amazonu prospela

Amazon je jedným z predajcov, ktorým pandémia prospela. Kvôli reštrikciám sa v mnohých krajinách uzatvárali kamenné obchody a ľudia sa tak obracali práve na internetové obchody, na ktorých nakupovali všetko od jedla po čistiace prostriedky.

Amazonu však klesá tempo rastu predaja, pretože tento rok sa ľudia menej oddávali nakupovaniu cez internet ako pri minuloročných vlnách šírenia nákazy. Spomalenie tiež súvisí s tým, že sa ľudia najmä z USA a Európy viac pohybujú vonku a venujú sa iným aktivitám ako nakupovaniu.

Silný nielen v obchode

Amazon zaznamenal rast aj v ďalších segmentoch. Cloudovej službe AWS (Amazon Web Services) , na ktorej stojí napríklad prevádzka streamovacej spoločnosti Netflix a mnohých iných veľkých amerických firiem, vzrástli tržby o 39 percent za štvrťrok.

Reklamná súčasť Amazonu, ktorej firmy platia za zobrazovanie reklám zákazníkom pri nakupovaní na internetovom trhovisku, zaznamenala nárast tržieb o 49 percent.

Výhľad na koniec roka

Spoločnosť zverejnila aj menej uspokojivý výhľad na posledný kvartál v roku.

Na štvrtý štvrťrok predpovedá Amazon tržby medzi 130 až 140 miliardami dolárov, čo predstavuje rast medzi štyrmi až dvanástimi percentami. Analytici  očakávali medziročný nárast tržieb o 13,2 percenta na 142,1 miliardy dolárov.

Generálny riaditeľ Amazonu Andy Jassy uviedol, že spoločnosť očakáva, že vo štvrtom štvrťroku bude znášať „niekoľko miliárd dolárov“ dodatočných nákladov navyše. Zvýšené náklady očakáva najmä vo svojom spotrebiteľskom biznise v dôsledku nedostatku pracovnej sily, vyšších nákladov na zamestnancov, obmedzení globálneho dodávateľského reťazca a zvýšených nákladov na prepravu a prepravu.

Pre Amazon bude zvládnutie tejto situácie výzvou, keďže vstupuje do silnej predvianočnej sezóny.

WA 7 archív New York - Na archívnej snímke z 25. júla 2017 je nápis Alphabet na newyorskej burze. Alphabet, materská spoločnosť internetového vyhľadávača Google, plánuje v najbližších troch rokoch zaplatiť vydavateľom na celom svete 1 miliardu USD (854,12 milióna eur) za ich obsah. Oznámil to vo štvrtok 1. októbra 2020 jej generálny riaditeľ Sundar Pichai. Vydavatelia správ na čele s európskymi mediálnymi skupinami dlho bojovali s najpopulárnejším internetovým vyhľadávačom na svete o kompenzácie
Neprehliadnite

Top vo financiách: Tesla a Google rastú, Amazon a Apple trpia na dodávkach tovarov

 

 

WA 30 archív Mönchengladbach - Na archívnej snímke z 8. decembra 2020 balíky ležia na vozíku v logistickom centre zásielkovej spoločnosti Amazon. Nemecký protimonopolný úrad v utorok 18. mája 2021 oznámil, že začal nové vyšetrovanie amerického obchodu Amazon. Preveruje či internetový gigant nezneužíva svoje dominantné postavenie na nemeckom online trhu. FOTO TASR/DPA


ARCHIV - 08.12.2020, Nordrhein-Westfalen, Mönchengladbach: Pakete liegen in einem Logistikzentrum des Versandhändlers Amazon auf
Neprehliadnite

Pokúšal sa oklamať Amazon. Prišli mu na to, môže dostať 20 rokov za mrežami