Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší producenti na čele s Ruskom nemajú v úmysle zvýšiť ťažbu viac, než sa pôvodne dohodli, aj napriek tlaku Washingtonu.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena minulý týždeň vyzvala alianciu OPEC+, aby zvýšila produkciu a zabránila zdražovaniu ropy, ktoré môže ohroziť zotavovanie globálnej ekonomiky.

Aliancia OPEC+ sa v júli dohodla, že od augusta každý mesiac zvýši ťažbu o 400-tisíc barelov (1 barel =159 litrov) denne, kým sa úplne nezmaže aktuálne obmedzenie produkcie v objeme 5,8 milióna barelov denne.

Previs ponuky nad dopytom tlačí ceny ropy nadol, čo vyhovuje najmä motoristom
Neprehliadnite

ROPEC je v delikátnej situácii. Koľko ropy sa zmestí na trh?

Podľa štyroch zdrojov agentúry Reuters aliancia veľkých producentských krajín nepovažuje rýchlejšie zvyšovanie ťažby za potrebné. Dva zo zdrojov poukázali na posledné prognózy OPEC a Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) týkajúce sa vývoja dopytu.

Aliancia OPEC+ v minulom roku znížila ťažbu o rekordných desať miliónov barelov denne, čo zodpovedá približne desať percent svetového dopytu. Dôvodom bol prudký prepad spotreby spôsobený pandémiou nového koronavírusu a protiepidemickými opatreniami. Aliancia odvtedy produkciu postupne opäť zvyšuje. Najbližšie zasadnutie ministrov OPEC+ by sa malo konať 1. septembra.