Návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vo Washingtone tento týždeň vyzerá ako posledné veľké diplomatické gala podujatie, na ktorom môže Európa presvedčiť amerického prezidenta Joea Bidena, aby sa zmieril so svojimi spojencami v EÚ a vyhol sa obchodnej vojne.

Informoval o tom portál POLITICO s tým, že E. Macron má pre J. Bidena veľmi jasný zoznam želaní. Chce vedieť, či americký prezident môže ponúknuť lacnejší plyn a tiež či bude mať Európa prístup k multimiliardovej americkej dotačnej schéme pre zelený priemysel. Ak to americký prezident nedokáže splniť, transatlantická obchodná vojna bude viac-menej nevyhnutná, pričom vzniká aj riziko súboja o dotácie medzi Európou a Amerikou a nastolenie odvetných ciel.

Argumentom z európskeho tábora je, že Amerika musí prejaviť väčšiu solidaritu s Európou, ktorá nesie ekonomické bremeno vojny na Ukrajine. Znepokojujúce je tiež to, že ceny energií v EÚ teraz prudko stúpajú a prevýšili ceny v USA. Európania sú pobúrení, že Washington prináša balík dotácií, o ktorých tvrdia, že len vysajú investície z Európy. Veľké automobilky ako Francúzsko a Nemecko sú rozčúlené kvôli tomu, že zákon o znižovaní inflácie (IRA) zavedie to, čo považujú za potenciálne nezákonné stimuly na nákup amerických elektrických vozidiel.

Francúzsky prezidentský palác tvrdí, že E. Macron bude presadzovať „viac transatlantickej jednoty“ v investičnej politike a vplyve vojny na Ukrajine. „[Biden] musí vziať do úvahy, čo sa stane po vojne. EÚ nesie bremeno sankcií a dopad tohto úsilia proti Rusku je celkom jasný,“ povedal. „Existuje riziko, že nerovnováha sa zhorší, keďže EÚ bude platiť vyššie ceny energií a USA prijmú opatrenia na podporu investícií do priemyslu,“ povedal.

Kľúčovým prelomom pre E. Macrona by bol určitý druh ústupku, ak by európski spojenci mohli získať rovnaké práva v dotáciách IRA ako americké, kanadské a mexické spoločnosti. Plyn predstavuje pálčivejšiu otázku, keďže ceny určuje trh, ale elyzejský palác tvrdí, že americký prezident má množstvo „možností“ na zníženie cien.

Nevypočutý odkaz

Či Američania – ktorých ľahostajnosť k problémom Európy nezostala nepovšimnutá – budú počuť jeho odkaz, nie je ani zďaleka isté. Hovorca Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu John Kirby zdôraznil dlhú históriu úzkych vzťahov medzi Spojenými štátmi a ich najstarším spojencom. „Je to príležitosť poukázať na základný prvok prístupu tejto administratívy k zahraničnej politike, a to prostredníctvom spojenectiev,“ povedal J. Kirby novinárom.

Očakáva sa, že J. Biden a jeho náprotivok budú horlivo hovoriť o všetkých veciach, ktoré spájajú Francúzsko a USA: o spoločnej histórii (v neposlednom rade v americkej vojne za nezávislosť), ich podpore Ukrajine a ich obnovenom záväzku k NATO.

Po ceremónii na vojenskom cintoríne v Arlingtone a súkromnej večeri s Bidenovcami v stredu francúzskeho prezidenta oficiálne privítajú v Bielom dome salvami z kanónov a vojenskou prehliadkou. Obaja lídri potom usporiadajú bilaterálne stretnutia, po ktorých bude nasledovať spoločná tlačová konferencia a štátna večera.

Je toho veľa, na čom sa obaja prezidenti zhodnú. „Biden je internacionalista, má rád Európanov. Vyskytlo sa určité napätie [s Macronom], ale v ich názoroch na mnohé témy nie je veľký rozdiel,“ hovorí francúzsko-americká politologička a autorka Nicole Bacharanová. „Myslím si, že to bude úspech, pretože to obaja chcú a potrebujú. [Macron a Biden] môžu spolu vychádzať, Putin ich spojil,“ povedala.

Okrem úpravy legislatívy IRA tak, aby európski výrobcovia využívali rovnaké výhody poskytované kanadským a mexickým kolegom, Francúzi tiež chcú, aby Bidenova administratíva tlačila na spoločnosti, ktoré predávajú skvapalnený zemný plyn do Európy, aby udržali prijateľné ceny a pomohli Európanom znášať bremeno sankcie. Elyzejský palác verí, že americký prezident má niekoľko „možností“, na ktorých by mohol pracovať, aby znížil ceny.

Čas pre starý kontinent sa kráti

Nie je však jasné, či v USA existuje chuť vypočuť francúzske požiadavky. Vysoký predstaviteľ francúzskeho ministerstva hospodárstva poznamenal, že je nepravdepodobné, že Washington upustí od opatrení IRA. „Vyzerá to byť ťažké, keďže o texte sa hlasovalo v Kongrese,“ povedal predstaviteľ a poznamenal, že „existujú implementačné opatrenia, pri ktorých môžu mať určitú flexibilitu, aby sa vyhli škodlivým účinkom na Európu“.

Zatiaľ čo E. Macron pokračuje vo svojej šarmantnej ofenzíve vo Washingtone, iní vo Francúzsku posielajú svojim americkým kolegom ostrejšie správy. Ak USA nezmenia svoj zákon o znižovaní inflácie, EÚ by mala použiť „donucovacie“ opatrenia, aby zabezpečila, že európske spoločnosti budú mať prospech z rovnakých podmienok ako americké spoločnosti, povedal novinárom francúzsky minister obchodu Olivier Becht.

„Myslím si, že tento problém sa s najväčšou pravdepodobnosťou objaví,“ povedal J. Kirby z Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu o IRA. „Tešíme sa na túto diskusiu s našimi francúzskymi partnermi.“ Dodal: „Základom pre nás je predovšetkým to, že chceme porozumieť obavám. Sme absolútne ochotní viesť tento rozhovor a nájsť spôsob, ako vyriešiť tieto problémy.“

Čas na mierové rozhovory s USA sa však kráti, pretože ich kľúčové časti majú vstúpiť do platnosti v januári. Európania zdokonaľujú svoju vlastnú reakciu na IRA, pričom mnohí vyzývajú, aby Európa urýchlene presadila svoj vlastný balík dotácií na ochranu citlivých odvetví.

Sám E. Macron opakovane povedal, že nebude stáť bokom a sledovať, ako Američania a Číňania presadzujú agresívnu politiku štátnych dotácií. Francúzsko presadzuje, aby EÚ rozbehla vlastnú vlnu dotácií a vyhradila ich pre európskych výrobcov.

Objavil sa francúzsko-nemecký konsenzus o potrebe reagovať zvýšením dotácií v strategických priemyselných odvetviach, no stále nie je jasné, aká by mohla byť odpoveď EÚ, keďže niekoľko krajín nie je ochotných zaujať protekcionistickejší prístup. Paríž opakovane povedal, že Európa by mala tiež zvážiť replikáciu toho, čo urobili USA, a zaviesť opatrenia, ktoré by sa k európskym a zahraničným spoločnostiam správali odlišne.

Ak by Macronova kampaň zlyhala, Európania budú čeliť ťažkej voľbe: Vydať sa na cestu protekcionizmu a riskovať preteky o dotácie, alebo stáť bokom a sledovať, ako sa po celom svete dvíhajú protekcionistické múry.

Ďalšie dôležité správy

Sprievod na Deň vďakyvzdania v New Yorku
Neprehliadnite

Koniec idylky? Európa sa hnevá na Ameriku, podľa nej na rusko-ukrajinskej vojne hriešne zarába