Vo štvrtok neskoro v noci padlo obvinenie zadržiavaných aktivistov Greenpeace z trestného činu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Pôvodne trestné stíhanie viedla polícia vo veci všeobecného ohrozenia. Organizácia Greenpeace ostro protestuje proti takémuto postupu.

„Naši aktivisti nie sú zločinci a rozhodne nešli na ťažobnú vežu niečo alebo niekoho ohrozovať. Je zarážajúce, že firmu, ktorá dokázateľne znečisťuje životné prostredie a dlhodobo ničí zdravie miestnych obyvateľov, nikto neobviní. Na druhej strane ľudia, ktorí chcú poukázať na naozajstné ohrozenie, sú predmetom vymyslených obvinení,“ povedala Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Podľa Greenpeace na nezmyselnosť obvinení poukazuje aj fakt, že od akcie Greenpeace na ťažobnej veži firmy HBP sa stále hovorilo o ohrozovaní baníkov a ich bezpečnosti. Rovnako trestné stíhanie aktivistov bolo vedené vo veci všeobecného ohrozenia. Nakoniec je však obvinenie úplne iné.

„Od začiatku akcie padali silné slová o tom, ako aktivisti ohrozili bezpečnosť baníkov a celého regiónu. Dnes sú obvinení z úmyselného ohrozenia súkromnej firmy. Dokazuje to, že aktivisti neohrozili bezpečnosť baníkov, čo hovoríme od začiatku. Nevychádzame z údivu, že by aktivisti mali prevádzku úmyselne poškodiť. To je presný opak toho, čo chceli, teda pokojne protestovať s transparentom, chrániť región a zdravie ľudí. Vieme, že ukončenie ťažby v budúcnosti ohrozuje biznis firmy HBP. Lenže útlm uhlia je v záujme budúcnosti hornej Nitry,“ dodala I. Kohutková.

Skončite dobu uhoľnú

Aktivisti z Greenpeace 28. novembra ráno na ťažnej veži v areáli HBP v Novákoch vyvesili transparent s nápisom skončite dobu uhoľnú. Protestovali tak proti podľa nich deštruktívnej a neefektívnej ťažbe a spaľovaniu uhlia na Slovensku. Environmentalisti sa domnievajú, že rok 2023 by mal byť aj termínom, ku ktorému by sa dal urobiť celý útlm energetického uhlia na Slovensku.

Dokument ohľadom problematiky transformácie hornej Nitry v súvislosti s návrhom ohľadom všeobecného hospodárskeho záujmu na výrobu elektriny z hnedého uhlia podľa nich obsahuje harmonogram zatvárania baní, ale s tým, že uhlie sa má vyťažiť všetko, ale rýchlejšie. Toto tvrdenie 28. novembra po rokovaní vlády odmietol vicepremiér Richard Raši (Smer-SD), v materiáli podľa svojich slov nevidel zmienku o tom, že by sa mala ťažba urýchľovať alebo spomaľovať.

HBP v reakcii na protest uviedli, že konanie aktivistov si vynútilo okamžité odstavenie ťažného zariadenia, zastavenie ťažby uhlia a nepretržitej banskej prevádzky. Navyše, podľa nich aktivisti ohrozili bezpečnosť a životy 342 baníkov, ktorí sa nachádzali v tom čase v podzemí a bezpečnosť banskej prevádzky. Spoločnosť podala i trestné oznámenie z dôvodu možného spáchania viacerých trestných činov.

Firma aktivitu Greenpeace Slovensko označila za pokračovanie účelových útokov voči nej, vychádzajúcich z neznalosti odbornej problematiky, neobjektívnych, neaktuálnych a zavádzajúcich informácií o poškodzovaní životného prostredia, ovzdušia a vôd na hornej Nitre, vyhlásila tlačová hovorkyňa firmy Adriana Siváková.

Tvrdenia HBP o ohrození bezpečnosti a života baníkov Greenpeace odmietol a označil ich za odpútavanie pozornosti od zodpovednosti firmy za znečisťovanie životného prostredia.