Používanie rúška na tvári znižuje šírenie kvapôčok dýchacích ciest obsahujúcich vírusy. Nedávne štúdie naznačujú, že nosenie tvárových masiek znižuje šírenie Covidu-19 na úrovni populácie a v dôsledku toho spomaľuje rast epidemickej krivky. 

rúško respirator
Zdroj: Shutterstock

Keďže vírus môžu prenášať aj asymptomatickí alebo zaočkovaní, zdravotnícke autority po celom svete aj naďalej odporúčajú mať dýchacie cesty prekryté. „Mnoho ľudí, ktorí sa nechali očkovať, má pocit, že sú nadľudia a že už nemusia nič robiť,“ konštatuje pre portál cntraveler profesor David Freedman z Alabamskej univerzity v Birminghame, profesor infekčných chorôb. 

Každodenná záležitosť

Počiatočný nedostatok chirurgických rúšok a respirátorov na začiatku pandémie prinútil ľudí hľadať alternatívy. Podomácky ušité rúška preto rýchlo nabrali na popularite a niektorí ľudia ich používajú dodnes. 

lietadlo
Neprehliadnite

Ako zmenila pandémia leteckú dopravu? Formujú ju tieto tri trendy

Nariadenia na nosenie rúšok a respirátorov v interiéri sa na Slovensku menia podľa epidemiologickej situácie. Aktuálne je podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR povinné prekryť si dýchacie cesty na verejnosti vo všetkých priestoroch interiérov budov, prostriedkoch verejnej dopravy, taxislužbách alebo inej preprave s osobami, ktoré nie sú členmi spoločnej domácnosti.

rúško, respirátor
Zdroj: Shutterstock

Podľa ÚVZ možno použitie respirátora nahradiť použitím inej preventívnej ochrannej pomôcky, a to použitím rúška, šálu alebo šatky. 

Na čo sa zamerať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa