Bolo zjavné, že prezident Petro Porošenko nie je pri tomto rozhodnutí suverénom na domácej politickej aréne a necháva unášať krajinu poryvmi protiruského populizmu.

Hlavná politická vyzývateľka prezidenta Julia Tymošenková, ktorá vedie stranu Vlasť, sa zišla už začiatkom februára vo Washingtone s novým americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Mali len stručné a neformálne stretnutie, avšak ambiciózna ukrajinská expremiérka ním zahanbila P. Porošenka, ktorý dovtedy s D. Trumpom ani len netelefonoval.

J. Tymošenková čaká rovnako netrpezlivo ako P. Porošenko na otvorenie dialógu Kremľa s Bielym domom o Ukrajine. Šéf americkej diplomacie Rex Tillerson zavíta v apríli do Moskvy a Ukrajina, ktorá zabŕda čoraz hlbšie do konfliktu s Ruskom, bude nevyhnutne na rokovacom programe. Ak obe superveľmoci usúdia, že P. Porošenko nechce alebo nedokáže pomáhať celkovému upokojeniu situácie na Ukrajine, začne pod ním praskať už i tak tenký ľad.

Ukrajinou 23. marca otriasol výbuch najväčšieho muničného skladu na Ukrajine. Nachádza sa na okraji mestečka Balakleja ležiacom 170 kilometrov od Donecka, metropoly samozvanej Doneckej ľudovej republiky. Oficiálny Kyjev uvádza túto na ukrajinské pomery neveľkú vzdialenosť ako okolnosť na podporu zvaľovania zodpovednosti na možných sabotérov z DĽR. Tieto podozrenia sa nepodarilo potvrdiť, čo ponecháva otvorenú aj hypotézu o domácich ukrajinských páchateľoch.

Hoci najtmavší tieň podozrenia ostáva na Rusku, k zblíženiu s D. Trumpom na protiruskej platforme to P. Porošenkovi nepostačí. V Bielom dome by sa blysol skôr tým, keby podnikol účinné kroky k stabilizovaniu pomerov na Ukrajine a nepôsobil na D. Trumpa ako zneistená hlava labilného štátu.(app)