Buď sa potrebujeme zbaviť výkopovej zeminy, alebo naopak, zemina na pozemku chýba. To sú dva najčastejšie prípady. Ponúk typu „Darujem zeminu za odvoz, alebo  „Prijmem zadarmo výkopovú zeminu“ alebo „Ponúkam pozemok na uloženie zeminy“ je nespočetné množstvo. Rozoberieme si niekoľko možností ako správne nakladať so zeminou.

Začíname stavať

Stavebník, ktorý stavia rodinný dom svojpomocne alebo dodávateľským spôsobom, musí mať nakladanie so zeminou vyriešené ešte pred výstavbou. Okrem prípravy staveniska vrátane likvidácie všetkých porastov na vlastnom pozemku (pozor, na výrub stromov treba písomný súhlas obce, ak obvod kmeňa presahuje 40 cm v intraviláne a 80 cm v extraviláne) musí chrániť kvalitu najhodnotnejšej vrstvy pôdy – ornice. Po odhrnutí najvrchnejšej vrstvy pôdy do 20 - 50 cm, musí urobiť tzv. skrývku ornice, t. j. uložiť ju buď na vlastný pozemok a po dostavaní použiť, alebo dať odviezť na príslušnú skládku.

Svoje pravidlá má aj tzv. výkopová zemina, ktorá je odkopaná pri výstavbe (bez kameniva, štrku). V zmysle zákona o odpadoch sa totiž považuje za stavebný odpad, ak sa nevyužije v rámci stavby.  

Dôležité je stanovisko okresného úradu životného prostredia – odboru odpadového hospodárstva, ktorý  ešte v rámci územného konania, alebo zlúčeného územného konania so stavebným konaním, teda ešte  pred umiestnením a povolením stavby, určí podmienky nakladania s výkopovou zeminou.

Bez stanoviska tohto úradu nebude ani stavebný úrad súhlasiť so stavbou. Podmienky nakladania s odpadom sú uvedené v podmienkach stavebného povolenia a každý stavebník sa nimi musí riadiť.  „Najčastejšie je stavebník zaviazaný použiť výkopovú zeminu na spätné zásypy alebo na terénne úpravy. Rovnako sa môže stretnúť s upozornením, že nesmie vytvárať nepovolené skládky odpadov, napríklad uskladnením výkopovej zeminy na nepovolené miesta,“ zdôrazňuje stavebný dozor Martin Marec zo spoločnosti Armatrade GRP, s.r.o, Bratislava.

Čo s prebytočnou zeminou

Prebytočná výkopová zemina, ktorú neviete využiť -  napríklad po vyhĺbení pivničných priestorov pod domom sa môže nahromadiť viac ako  500 kubíkov - treba  výkopovú zeminu odovzdať ako stavebný odpad na uskladnenie v zariadení, ktoré má na zhodnotenie a zneškodnenie stavebných odpadov oprávnenie. Po odovzdaní zeminy si nezabudnite odložiť vydaný doklad o spôsobe zneškodnenia odpadov, tzv. vážne lístky. Tie bude od vás pýtať zástupca stavebného úradu pri kolaudácii. Bez nich dom neskolaudujete.

Oslovil vás sused so žiadosťou o zeminu na dorovnanie terénu? Alebo  vám známy ponúka možnosť zadarmo uložiť zeminu na svojom pozemku, aby ste nemuseli platiť drahý odvoz oprávnenou firmou? Sú to bežné situácie, no obe strany takého výmenného obchodu sa vystavujú riziku nelegálneho konania. Darca zeminy nemá ako môže mať problém vydokladovať  odvoz zeminy a obdarovaný si musí byť vedomý neoverenej kvality navážanej zeminy. Taký postup preto neodporúčame. 

 „Ak stavebník výkopovú zeminu nepoužije, tá sa stáva odpadom a v zmysle zákona o odpadoch je držiteľ odpadu povinný odpad odovzdať len osobe oprávnenej na nakladanie s týmto odpadom,“ potvrdzuje Maroš Stano, hovorca Ministerstva životného prostredia SR.

Ak nestaviate, no máte prebytočnú zeminu dlhodobo nahromadenú na vlastnom pozemku a potrebujete sa jej zbaviť, problém s darovaním by nemal byť. Už aj preto, lebo terénne úpravy nepodliehajú  ohlasovacej povinnosti na stavebnom úrade, ak na upravenom teréne nevznikne nový objekt (altánok, záhradný domček, nové oplotenie) alebo úpravami či vjazdom mechanizmov neobmedzíte dlhodobo premávku na príjazdovej komunikácii či suseda.

Keď sa stavbári zbalia

Kto dostaval vie, v akom stave zostáva pozemok po stavbároch. Pohľad  býva často žalostný – ujazdená zemina, zvyšky stavebných materiálov, nehovoriac o stratených klincoch či kusoch vyliateho betónu. Na pozemku sa drží voda, pretože pôda ubitá po stavebných mechanizmoch nepresakuje.

Po vyzbieraní tuhého odpadu a vyrovnaní terénu treba podložie v prvom rade rozkypriť a uviesť do obrábateľného stavu. Nezabudnite pozemok odvodniť a doviezť naň kvalitnú a  priepustnú zeminu. Ak pôda neprepúšťa vodu, budúca záhrada a rastliny v nej budú trpieť.

S navážkou zeminy, zarovnaním a svahovaním terénu vedia poradiť a pomôcť firmy, ktoré sa zaoberajú predajom zeminy a vlastných zmesí zemín. Využite osobnú obhliadku pozemku, ktorú tieto firmy urobia zvyčajne zadarmo a odporučia vhodnú zeminu v závislosti od zloženia podložia, oblasti, klimatických podmienok a budúceho účelu využitia.

Ako dostať zeminu na pozemok alebo z pozemku preč

Rôzne druhy zeminy na komerčnej skládke Zdroj: Andrea Medžová

Väčšina z nich vlastní aj dopravnú a nakladaciu techniku,  ktorá vás môže vyjsť lacnejšie, ak budete od nich brať aj zeminu. Samozrejme, úpravu terénu si môžete urobiť aj sami a ušetríte. Ale to je asi na dlho, že? Každý sa chce predsa čím skôr pochváliť peknou záhradou.

Lepšiu priepustnosť zeminy po ukončení stavebných prác dosiahnete primiešaním ďalšej zložky (piesok, jemný štrk) do pôdy (15 - 20 %), ideálne vo veľkosti (tzv. frakcii) do 10 mm. „Napríklad ílovitú pôdu - Čierna Voda, Pezinok, Marianka, Záhorská Bystrica, Rusovce, Čunovo - alebo černozem z okolia Dunajskej Stredy odporúčame kombinovať s piesčitou zemou. Naopak, do oblastí s prevažne piesčitým podložím (Podunajské Biskupice, Rovinka) treba naviezť hutnejšiu pôdu, “ odporúča Radoslav Kulhánek, obchodný riaditeľ firmy Zemina, s.r.o.

Čo zemina, to iné využitie

Terén je vyrovnaný a máte premyslené, kde a čo zasadíte. Rovnako dôsledne musíte zvážiť aj druh zeminy, ktorý použijete podľa účelu.

Trávnik: Zo sviežeho, pevného a nevysychajúceho trávnika sa budete tešiť, ak dáte naviezť 20-30 centimetrovú vrstvu hnedozeme (pri výseve trávnika) alebo 15-20 cm pri pokladaní trávového koberca. Podkladová vrstva musí byť jemná, sypká a piesčitá bez kameniva, aby udržiavala vlahu pod trávnikom dlhšie ako ostatné druhy zemín. Potom netreba trávnik tak často zalievať, vodu dobre vsakuje a nevytvára kaluže.

Pestovanie: Ak nie ste zástanca futbalového ihriska za domom a ste rozhodnutí aj niečo dopestovať, tak potrebujete záhradnú zeminu. Je to zemina najvyššej kvality. Zväčša ide o preosiatu černozem, ktorá je vhodná na pestovanie plodín, výsadbu rastlín, kvetov, stromov a kríkov.

Dorovnanie terénu: Na vyrovnanie alebo navýšenie terénu slúži zásypová zemina, t. j. podorničie. Je to zemina pochádzajúca z hĺbky približne 50-70 cm, nie je upravovaná a zvyčajne obsahuje čiastočky kameniva a štrku.

Pevné plochy:  Na spevnené plochy využívané ako príjazdová cesta alebo chodník okolo domu je vhodný štrk alebo makadam v rôznych veľkostiach (frakcia 0-4 mm, 4-8 mm, 8-16 mm, 0-22 mm, 16-22 mm, 16-32 mm, 32-64 mm a iné).

Zdroj: superzemina.sk

Odporúčanie: Pri menších úpravách záhrady zvyčajne siahneme po hotových baleniach zeminy v nákupných centrách. Po otvorení je zemina kyprá, nadýchaná a doslova vonia. Lenže podľa názoru skúsených drobných pestovateľov by zemina nemala „voňať“ a ponúkané zloženie balenej zeminy nemusí zaručiť očakávanú úrodu či kvalitu budúcej zelene. V skutočnosti totiž neviete, čo presne taká zmes  obsahuje.  Záhradkári a záhradníci odporúčajú navážku kvalitnej zeminy (hnedozem, černozem, podornica), hoci to stojí viac času, námahy a aj peňazí. Ale výsledok potom stojí zato.

Čo za to

Orientačné ceny za dovoz a odvoz zeminy je možné zistiť na internete, ale určite si ich ešte overte osobne alebo telefonicky. Okrem veľkoodberu vedia vyjsť dodávatelia zeminy v ústrety aj pri tzv. maloodbere do 0,75 m3.  Kompostárne dodávajú množstvá už od 1 kg.  Tu sa predpokladá, že takýto náklad zvládne bez problémov aj príves za osobné auto.

Cena vývozu alebo dovozu zeminy sa odvíja do viacerých kritérií:

  • druhu zeminy
  • množstva zeminy
  • miesta nakládky/vykládky.

Okrem ceny za zeminu (za tonu, fúru alebo m3) treba rátať aj s dopravnými nákladmi. Pomer týchto dvoch zložiek na výslednej cene sa pohybuje zhruba 1:1.  Dopravné (0,50 - 1,50 € za km) závisí nielen od vzdialenosti vykládky alebo nakládky, ale aj do použitého vozidla (Tatra, Avia, nakladač).  Cena za uloženie výkopovej zeminy sa pohybuje na rôznych skládkach orientačne medzi 1,70 a 5,00 € za tonu, ornicu odvezú a uložia zvyčajne aj zadarmo.

Odporúčanie: Väčšina dodávateľov zeminy uvádza ceny v tonách. Pri zisťovaní ceny sa nedajte odbiť a pýtajte si cenu za 1 m3. Prepočtom na kubíky si viete ľahšie zrátať alebo odhadnúť,  koľko zeminy asi budete potrebovať doviezť na pozemok, či z neho odviezť. „Tatrovkový“ odhad nebýva zvyčajne presný. A od toho sa odvíjajú samozrejme aj dopravné náklady.

Firmy so serióznym prístupom s tým nebudú mať problém. Pretože 1 m3 zeminy nerovná sa 1 tone, všetko závisí od druhu zeminy. Kubík ľahšej zeminy váži od 1,1 -1,7 tony, černozeme 1,7-1,9 tony a ílovitej zeminy do 2,3 tony.

Orientačný prepočet

1 fúra = 8,5 t (zarovnaná korba) alebo 12 t (kopcom naložená korba)

1 m3 zeminy = 1,5 t

1 m3 kameniva = 1,8 t

Zdroj: LacnáZemina.sk

Majte sa na pozore

Preverte si dobre firmu, ktorá vám má doviezť zeminu – či dovezie tú správnu a najmä dobrej kvality. Ľahko sa môže stať, že vám na pozemku vyklopia tú najťažšiu, alebo zeminu naloženú na druhý deň po výdatných dažďoch. A výsledok? Tatrovka síce dovezie objednaných 12 ton, ale čuduj sa svete, počet kubíkov nebude sedieť.  

Určite sa neostýchajte zájsť priamo do firiem ponúkajúcich zeminu. Zeminu si tam môžete dôkladne prehliadnuť , nechať si ju prejsť pomedzi prsty a „ovoňať.“ V prípade reklamácie viete za kým a kde prísť, lebo naháňať dodávateľov s ampliónom na aute a snaha dovolávať sa u nich pravdy patrí jednoznačne do kategórie sci-fi.