Ruská armáda vo štvrtok (24. 2.) začala rozsiahly letecký, námorný aj pozemný útok na susednú Ukrajinu.

Ide o najväčší výpad jedného štátu proti druhému v Európe od druhej svetovej vojny. Boje s ruskými jednotkami teraz podľa ukrajinských predstaviteľov zúria takmer pozdĺž celej hranice s Ruskom a Bieloruskom. Na Ukrajine platí vojnový stav a prezident Volodymyr Zelenskyj ponúkol zbrane všetkým Ukrajincom, ktorí sa chcú ruskej armáde postaviť.

Nové sankcie oznámené Bidenom mieria proti dvom najväčším ruským bankám - VTB a Sberbank, proti ďalším predstaviteľom ruských elít aj proti vývozu telekomunikačného vybavenia a ďalších technológií. Spojené štáty a ich spojenci podľa amerického prezidenta obmedzujú schopnosť Ruska zúčastniť sa globálnej ekonomiky, vylúčenie Ruska z medzinárodného platobného systému SWIFT ale Biden neoznámil.

„Tvrdý postoj, ktorý USA a Európa zaujímajú, vysiela finančným trhom hlasný signál, že sa budú snažiť ruskú ekonomiku čo najviac ochromiť," uviedol ekonóm Peter Cardillo zo spoločnosti Spartan Capital Securities.

„Z určitého pohľadu je to pozitívne," povedal a dodal, že výpredajom na trhu nemusí byť koniec. „Do budúcnosti sme stále vystavení pravdepodobne vyšším cenám ropy a pravdepodobne aj vyšším cenám komodít."

Strach z inflácie

„Sme svedkami veľkého geopolitického vývoja, ktorý mnoho ľudí v živote nezažilo. Ide o klasický pohyb od rizikových aktív," povedal analytik Erik Bregar zo spoločnosti Silver Gold Bull. „Dochádza k pretláčaniu o to, ktorá mena je v tejto chvíli najbezpečnejším prístavom."

Na trhoch silnejú obavy, že vojenský konflikt prispeje k ďalšiemu rastu inflácie a zastaví relatívne priaznivý vývoj ekonomiky, ktorá sa ešte len spamätáva z koronavírovej krízy.

Eskalácia konfliktu na Ukrajine spôsobí podľa analytikov v krátkodobom horizonte predovšetkým zdraženie množstva komodít, predovšetkým ropy, zemného plynu, a poľnohospdárskych komodíť. To následne spôsobí zdraženie potravín a energií, teda ďalší rast inflácie. 

Ekonómovia tiež upozorňujú, že dlhodobejší dopad zatiaľ nemožno presne určiť predovšetkým s ohľadom na to, že nie je známa podoba nových sankcií proti Rusku.

Zastaviť ich budúcnosť

Šéfka ECB Ursula von der Leyenová  povedala, že úlohou nových sankcií bude „zásadne obmedziť prístup Ruska na kapitálové trhy a stlačiť hospodársky rast Ruska".

Nekompromisné sankcie majú za cieľ obmedziť prístup Ruska ku kľúčovým technológiám, „ktoré sú potrebné dnes na vytváranie budúcnosti". Von der Leyenová tiež povedala, že dôjde k oslabeniu pozície Ruska v kľúčových technologických oblastiach, ktoré ruským elitám pomáhajú pri generovaní väčšiny finančných prostriedkov.

Vplyv na akciový trh

Svetové akcie by sa podľa niektorých analytikov mali spamätať z krízy na Ukrajine v priebehu niekoľkých týždňov.

Samozrejme bude podľa nich záležať na vývoji situácie a rozsahu sankcií voči Rusku.

„Epizódy geopolitického rizika väčšinou na globálnych trhoch nemávajú dlhé trvanie. V úvodnej fáze sa burzy dostanú tlak a strácajú. Americké akcie môžu odpísať okolo šiestich percent, európske, vrátane pražskej burzy, okolo desiatich percent," povedal analytik spoločnosti Cyrrus Vít Hradil.

To podľa neho súvisí s tým, že tuzemská aj európska ekonomika sú prepojenejšie s ruským hospodárstvom. 

Straty sa vymažú

„Pokles ale pomerne rýchlo odznie. Americké akcie obvykle pri podobných šokoch zmazali straty do troch týždňov. V prípade európskych akcií môže stratové obdobie pretrvávať dlhšiu dobu, ale aj tak očakávam ich odznenie," dodal Hradil.

Invázie v minulosti a ich dopad na akciové trhy
Zdroj: investopedia
Invázie v minulosti a ich dopad na akciové trhy

 „Čakáme na dve zásadné udalosti. Kedy ruský prezident Vladimir Putin svoju agresiu prestane navyšovať a kedy západný svet vyhlási nejaké konečné sankcie. Dovtedy uvidíme najsilnejšie prepady na akciách z Ruska, Ukrajiny a ďalších susedných krajín," uviedol analytik Capitalinked.com Radim Dohnal .

Prepady bánk

Veľké prepady čaká Dohnal pri akciách priemyselných krajín EÚ a asi všetkých bánk. Menšie prepady potom v krajinách konfliktu vzdialených. „Z pohľadu akciových trhov to celé môže trvať týždne, čerpám z historických skúseností iných agresií Ruska v  poslednej dobe," podotkol.

Pre svetové akciové trhy sú teraz najzásadnejšie dve otázky: koľko územia Ukrajiny Rusko zaberie a aké veľké sankcie zo Západu prídu, uviedol maklér WOOD & Company Lukáš Novotný.

Podľa odhadov americkej investičnej banky Goldman Sachs by otvorený konflikt na Ukrajine spojený s trestnými sankciami vyústil v pokles amerického akciového trhu o šesť percent.

Odchod z akcií

Ak situácia bude proti súčasnému stavu ešte viac eskalovať, je podľa Novotného veľmi pravdepodobné, že niektoré fondy začnú vo väčšej miere presúvať časť svojho majetku z akcií do menej rizikových aktív, ako sú štátne pokladničné poukážky.

„Ukrajina a Rusko tiež patria medzi najväčších svetových vývozcov obilia a pšenice, je veľmi pravdepodobné, že sa cena týchto komodít zásadne zvýši. To isté platí pre ropu a zemný plyn.

Z akcií utrpia najväčšie straty ruské akcie, ale aj akcie firiem, ktoré sú na Rusko silne naviazané, ako napríklad rakúska Raiffeisen Bank International,“ poznamenal Novotný.

Mimoriadny prepad 

Akciové trhy zažívajú výplach a indexy padajú po celom svete, uviedol analytik BH Securities Štěpán Křeček. Najviac sú podľa neho zasiahnuté európske akcie.

„Mimoriadne hlboký prepad zažil ruský akciový index RTS, ktorý za posledných päť dní stratil cez štvrtinu hodnoty," upozornil.

Zatiaľ čo väčšina akcií klesá, niektorým spoločnostiam by podľa Škrečka súčasná napätá situácia okolo Ukrajiny mohla prospieť. Uviedol, že napríklad výrobcovia zbraní či firmy zamerané na kybernetickú bezpečnosť zrejme budú evidovať zvýšený dopyt po svojich produktoch.

Situácia môže hrať do kariet aj niektorým ropným a energetickým spoločnostiam či producentom potravín.

Poučenie z minulosti

Pravdepodobne najhorší výkon akcií  vyplývajúci z vojenského konfliktu za posledných tridsať rokov, pochádzal z vojny v Perzskom zálive na začiatku deväťdesiatych rokov. Akcie vtedy klesli skokovo asi o 15 percent, ale zotavili sa v priebehu nasledujúceho roka.

Je podstatné si uvedomiť, že na finančných trhoch udialo množstvo iných vecí, ktoré ho stlačili rapídne nižsie – americká ekonomika bola na začiatku 90. rokov slabá,  rýchle prasknutie bubliny aktív v Japonsku, alebo situácia, keď  Bushova administratíva prudko zvýšila v novembri 1990 dane z miezd a príjmov. Nikdy to nebola pre trh neriešiteľná a zdrvujúca kapitulácia, naopak, mnohokrát sa trhy odrazili a dokázali rásť.

11. september 2001  pravdepodobne poškodil americkú ekonomiku viac, ale trh sa dokázal pomerne rýchlo zotaviť a mesiac po tragickej udalosti bol vyššie, než predtým.

Keď Rusko naposledy napadlo Ukrajinu v roku 2014, burza nad tým len pokrčila plecami.

Minulosť ukazuje, že tieto druhy geopolitických udalostí nemajú významný dlhodobý vplyv na trhy. Aj keď existujú dôvody byť opatrný v súvislosti s držbou akcií, súčasný konflikt na Ukrajine nevytvorí hlavný problém na akciovom trhu. Ten sa nachádza inde.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Ruské akcie kvôli vývoju okolo Ukrajiny znova prudko oslabujú