Ak vás majú na háku

V deň, keď toto číslo TRENDU dorazí do stánkov, prebehne štrajk učiteľov. Určite nie posledný. V tých nasledujúcich bude pre odborárov rozhodujúca priazeň verejnosti. Stratég rangu Roberta Fica by totiž negatívnu náladu - rozhorčenie ľudu z „nenažratých“ učiteľov, nezaváhal využiť.

Niekto si povie: do slovenského školstva ide málo peňazí už dvadsať rokov a Slovensko nezaniklo. A ani ďalších dvadsať nikoho nezabije. Tento predpoklad je zaiste možné podložiť aj nejakým grafom, ktorý by sa miesto pravdepodobnosti existencie krajiny v roku 2032 venoval čomusi prízemnejšiemu. Napríklad rastu ekonomiky či životnej úrovne obyvateľov. Krivka by zobrazovala niečo v zmysle: ak pôjde všetko ako doteraz, o dvadsať rokov dobehneme Čechov.

No čierne labute – extrémne odchýlky vo vývoji, si dejinami lietajú krížom-krážom. Kto si dnes trúfne povedať, že Slovensko v budúcnosti nebude druhá najzaostalejšia (po Maďarsku, samozrejme) krajina Európy? Príčinou tohto scenára by nemusel byť len meteorit dopadnuvší na bratislavský Volkswagen. Ale napríklad fakt, že slovenské školstvo bude naďalej stagnovať, zatiaľ čo ostatné krajiny sa každým rokom zlepšia. Pretože im nebude ľúto dobre zaplatiť učiteľov, od ktorých kvalita vzdelávania závisí najviac.

No čo ak sa podobnou argumentáciou pokúsia štrajkujúci dostať verejnosť na svoju stranu a zistia, že väčšine Slovákov je to jedno? Potom by v treťom kole štrajkov mali žiadať, aby sa všetky školy stali súkromnými a ich financovanie by sa za cenu nižších daní ponechalo plne na rodičov. Platy by sa následne zvýšili asi len niektorým. No aspoň by nikto nedoplácal na fakt, že mnoho voličov a pár politikov má školstvo na háku.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 36/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.