Predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadali predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára, aby parlament do predčasných volieb neprijímal zákony, ktoré poškodzujú samosprávy.

Povedal to na stredajšom protestnom zhromaždení pred budovou parlamentu predseda Komory miest ZMOS-u a primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Slovensko zaostáva za vyspelým svetom

Protest však podľa J. Božika nesúvisel len s kompenzačnými schémami.

„Primárny problém nastal vo chvíli, kedy tento štát rozhodol, že ide pomáhať občanom daňovými bonusmi, ktoré samosprávam zobrali 618 miliónov eur. Týchto 618 miliónov eur chýba o to viac, nakoľko sa paralelne s tým udiali ďalšie veci, ako napríklad schválenie zvyšovania platov pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom. Aj v súvislosti s tým musia nájsť samosprávy financie,“ dodal v nadväznosti na protest J. Božik v relácii Braňo Závodský Naživo.

Primátor Partizánskeho takisto upozornil na to, že Slovensko vo financovaní samospráv prudko zaostáva za vyspelým svetom.

Ako príklad uviedol Rakúsko, ktoré zvýšilo objem dotácií pre samosprávy, oproti pôvodnému plánu, o jednu miliardu eur. Tá má slúžiť na vysporiadanie sa s aktuálnymi problémami.

Pre zvyšovanie daní sú nepriateľmi občanov

Na margo vyšších cien energií J. Božik uviedol, že sa situácia líši od mesta k mestu.

„Všetko závisí od toho, ako máte zazmluvnených dodávateľov. To čo nás ale spája je, že nám chýba základný balík 618 miliónov plus ďalšie opatrenia, ktoré vyvíjajú tlak na rozpočty,“ objasnil primátor Partizánskeho.

Niekoľko miest preto reagovalo zvýšením daní. V dôsledku toho sú podľa J. Božika niektorí primátori spolu s poslancami akýmisi nepriateľmi občanov.

„Ďalší primátori to neurobili, ale pristúpia k tomu, že napríklad na šport nedajú ani euro. My sme jasne hovorili, že toto bude mať dopad na životy občanov a aj to ten dopad má, ale on je individuálny v každej obci,“ vysvetlil a ako príklad uviedol mesto Gelnica, ktoré zatvorilo v decembri zimný štadión či Svit, kde zavreli plaváreň.

„Vždy sa rozprávalo o samospráve a štáte veľmi poeticky. Že sú to dvoje pľúca toho istého organizmu. Akurát že jedny pľúca dýchajú a druhé pľúca potrebujú tracheotómiu,“ doplnil.

Smerujeme k autoritárskemu a centralistickému štátu?

Na slová predsedu Komory miest ZMOS-u nadviazal aj prezident Únie miest Slovenska a primátor mesta Trenčín Richard Rybníček. Ten je presvedčený o tom, že ak sa bude situácia vyvíjať rovnako aj naďalej, Slovensko smeruje k autoritárskemu a centralistickému štátu, v ktorom bude jeden člen rozhodovať o všetkom.

„Myslím si, že bude tým pádom ohrozená aj demokracia. Slabé mestá a obce sú to najhoršie, čo sa môže krajine stať,“ uzavrel R. Rybníček.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) hovorí na tlačovej konferencii po rokovaní s predstaviteľmi OĽaNO, SAS, Sme rodina a Za ľudí 22. januára 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Samosprávy sú pre štát kľúčový partner, tvrdí premiér Heger