Plány sú megalomanské. Už v tomto kvartáli sa má na severovýchodnom pobreží Saudskej Arábie začať budovať futuristické mesto Neom. Postavené na púšti s rozlohou Belgicka bude stelesňovať všetko, o čom snívajú mnohí tvorcovia sci-fi filmov.

Bude to mesto bez ciest a bez áut. Celá infraštruktúra sa bude nachádzať pod zemou, vrátane dopravných prostriedkov. Na povrchu budú iba domy a parky.

Vlastne to ani nebude mesto, ale 170 kilometrov dlhý pás začínajúci sa na pobreží a končiaci vo vnútrozemí. Obydlia sú naprojektované tak, aby do piatich minút chôdze bolo dostupné všetko, čo ľudia potrebujú.

Ak budú chcieť cestovať ďalej, môžu využiť podzemné vlaky, ktoré ich dopravia do 20 minút kamkoľvek v meste. V podzemí bude fungovať aj autonómna nákladná doprava riadená umelou inteligenciou.

Mesto sa stane jednou veľkou ekonomickou zónou, ktorá bude obsahovať aj priemyselné centrá – všetko od továrne na odsoľovanie až po púštne poľnohospodárstvo.

Najväčšou vymoženosťou Neomu bude úplné zbavenie sa uhľovodíkov. Pôjde o metropolu poháňanú výsostne zelenou energiou.

Hľadanie alternatív

Srdcom Neomu sa stanú veterné a solárne polia. Slnko bude produkovať elektrinu cez deň, vietor v noci. Celá nespotrebovaná energia sa bude transformovať na vodík.

Očakáva sa, že počas dňa sa elektrolýzou vody vyrobí 650 ton vodíka. Doteraz najväčšia vodíková továreň na svete v kanadskom Quebecu vyrobí denne iba deväť ton vodíka.

Saudská Arábia očakáva, že vodík sa do 30 rokov stane ropou súčasnosti. Kvôli globálnej snahe o využívanie ekologicky čistej energie sa príjem krajiny z exportu ropy bude postupne zmenšovať. Rijád je hlavným svetovým exportérom ropy a jeho snaha o hľadanie alternatív je prirodzená.

Šéfom vodíkového projektu sa stal Peter Terium, bývalý CEO RWE AG, čo je tretia najväčšia európska spoločnosť produkujúca obnoviteľnú energiu. P. Terium si myslí, že Európa nedokáže vyrábať dostatok vodíka pre svoje vlastné potreby. Nemá totiž dostatok vhodného mora na postavenie veterných elektrární.

Európa tak bude odkázaná opäť na dovoz energie. Nemecko potvrdilo, že bude potrebovať „obrovské“ množstvá zeleného vodíka, a Saudská Arábia má byť jeho dodávateľ. Namiesto vodíka však bude do Európy prúdiť amoniak.

Japan - Fukushima Nuclear Power Plant
Neprehliadnite

10 rokov po Fukušime: mŕtve jadro a prečo obnoviteľné zdroje potrebujú vodík

Export vodíka

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa