Predseda Štátnej dumy Ruskej federácie Viačeslav Volodin konštatoval, že ak sa naplní návrh bývalého ministra zahraničných vecí Poľska Radoslawa Sikorského na poskytnutie jadrových zbraní Ukrajine, jadrový konflikt by zničil európsky kontinent. Píše o tom denník Ukrajinska pravda.

Jadrový konflikt v strede Európy

„Sikorski vyvoláva jadrový konflikt v strede Európy. Nemyslí ani na budúcnosť Ukrajiny, ani na budúcnosť Poľska. Ak sa jeho návrhy naplnia, tieto krajiny prestanú existovať, ako aj Európa. Sikorski a podobní sú dôvodom, prečo Ukrajina musí byť nielen oslobodená od nacistickej ideológie, ale musí byť aj demilitarizovaná, čím sa zabezpečí štatút krajiny bez jadrových zbraní," uviedol Volodin.

Šéf Dumy taktiež varoval, že takí ľudia, akým je Sikorski, spôsobia v Európe ešte väčšie problémy. Odporučil, aby bol Sikorski - poslanec Európskeho parlamentu a bývalý minister zahraničných vecí Poľska - zbavený mandátu, prinútený podstúpiť psychiatrické vyšetrenie a zavretý vo svojom dome.

Budapeštianske memorandum

Ako pripomína Ukrajinska pravda, Ukrajina nemá jadrové zbrane. Dobrovoľne sa ich vzdala na základe Budapeštianskeho memoranda o bezpečnostných zárukách z roku 1994. Dokument zaručoval Ukrajine územnú celistvosť a zvrchovanosť. Jedným z garantov bolo Rusko.

Sikorski tvrdí, že Rusko porušilo podmienky Budapeštianskeho memoranda tým, že odmietlo rešpektovať územnú celistvosť a zvrchovanosť Ukrajiny, takže jadrové zbrane by sa mali podľa jeho slov Kyjevu vrátiť, aj keď sa ich Ukrajinci dobrovoľne zbavili.

Ďalšie dôležité správy

RUSKÝ PREMIÉR MEDVEDEV PREDLOŽIL PUTINOVU SVOJU REZIGNÁCIU
Neprehliadnite

Bývalý ruský prezident Medvedev sa Západu vyhráža jadrovou vojnou aj apokalypsou