Okolo posledného variantu koronavírusu  omikron sa každým dňom objavujú ďalšie skutočnosti. Vedci najnovšie tvrdia, že identifikovali „skrytú“ verziu omikronu, ktorá sa nedá odlíšiť od iných variantov pomocou PCR testov.

Web theguardian.com uvádza, že nový variant má veľa vlastností spoločných so štandardným omikronom, ale chýba mu konkrétna genetická zmena, ktorá umožňuje použitie laboratórnych PCR testov na označenie pravdepodobného výskytu.

Variant je stále detegovaný ako koronavírus obvyklými testami a možno ho identifikovať ako variant omikron prostredníctvom testovania genómu. Rutinné PCR testy, ktoré poskytujú rýchlejšie výsledky, však pri ňom jednoducho nefungujú. Niektorí odborníci nazývajú nový omikronový variant skrytým práve preto, že mu chýba zložka, ktorá by ho PCR testom umožnila rozpoznať.

Môže sa správať inak

Výskumníci tvrdia, že je príliš skoro vedieť, či sa nová forma omikronu rozšíri rovnakým spôsobom ako štandardný omikronový variant. Treba však brať do úvahy, žeje geneticky odlišná, a preto sa môže správať inak.

Skrytý variant bol prvýkrát zaznamenaný medzi genómami vírusu pochádzajúcich z Južnej Afriky, Austrálie a Kanady, ale možno sa už rozšíril aj ďalej. Odborníci hovoria, že omikron je prenosnejší ako posledný dominantný variant delta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa