Militanti z Talibanu, ktorí opätovne prišli k moci po tom, čo Spojené štáty z Afganistanu stiahli svoje jednotky, zakázali v časoch svojej minulej vlády pred 20 rokmi ženám vykonávať väčšinu zamestnaní. V súčasnosti hnutie vyhlásilo, že práva žien budú chránené. Sľubované práva sa však vytratili a ženy prichádzajú o prácu.

Napríklad zamestnankyne radnice v Kábule majú aj naďalej zostať doma. Výnimkou sú len tie, ktoré vykonávajú prácu, ktorú nemôžu robiť muži. Takouto profesiou je upratovačka dámskych toaliet. Informuje o tom portál idnes.cz. Pred príchodom Talibanu pritom pracovali pre kábulske úrady stovky žien. 

Afganské ženy
Neprehliadnite

Taliban pustil na slobodu väzňov, sudkyne sa obávajú o svoje životy

Afghánky nemajú zastúpenie nielen v novom kabinete, ale ani na pozíciách námestníkov ministerstiev. Na zozname, ktorý predstavil hovorca vlády Zabihullah Mudžáhid, nie je žiadna žena. Mudžáhid však povedal, že ženy by do vlády mohli byť zaradené neskôr. Sľúbil tiež, že vláda umožní dievčatám návrat do škôl. Zatiaľ čo chlapci od siedmej triedy vyššie mohli ísť hneď v prvý školský deň späť do lavíc, ich spolužiačky museli zostať doma.

Od augustového prevzatia moci Taliban povolil návrat do škôl dievčatám navštevujúcim prvú až šiestu triedu. V niektorých provinciách však ženy stále nemajú dovolené vrátiť sa do práce s výnimkou žien pracujúcich na zdravotníckych oddeleniach, v nemocniciach a v školstve.

Na začiatku septembra Taliban nariadil afganským ženám navštevujúcim tamojšie súkromné univerzity, aby nosili celotelovú abáju a nikáb zahaľujúci väčšinu tváre s výnimkou očí. Študenti na týchto školách navyše musia byť v učebniach rozdelení podľa pohlavia alebo aspoň oddelení závesom.

Afganské dievča
Neprehliadnite

Taliban prikázal študentom návrat do škôl, dievčatá z nariadenia vynechal