Militantné hnutie Taliban v uplynulých týždňoch ovládlo väčšinu severného, západného a južného Afganistanu. Západom podporovaná vláda tak okrem hlavného mesta Kábul kontroluje len niekoľko okolitých provincií v centrálnej časti a na východe krajiny, ako aj mesto Mazáre Šaríf na severe. Hnutie Taliban ovládlo provinciu Lógar ležiacu bezprostredne južne od hlavného mesta Kábul. Informovali o tom v sobotu miestni predstavitelia, podľa ktorých sú bojovníci hnutia už len 11 kilometrov od metropoly.

Kolaps a ústup pred Talibanom

Za uplynulých niekoľko dní afganské bezpečnostné sily skolabovali vo viac ako 15 veľkých mestách pod tlakom rýchleho postupu Talibanu. V rukách militantov sú okrem iných aj dve najdôležitejšie provinčné hlavné mestá krajiny: Kandahár a Herát. Taliban sa môže spoľahnúť na desaťtisíce lojálnych bojovníkov. Odhady hovoria o 50-tisíc až 100-tisíc mužoch.

Rýchly postup Talibanu a ustupovanie afganských jednotiek pred ofenzívou vyvolalo necelé tri týždne pred plánovaným odsunom posledných amerických vojakov obavy z návratu fundamentalistického hnutia k moci alebo vypuknutia občianskej vojny.

V piatok do Afganistanu dorazila prvá časť z tritisícčlenného kontingentu americkej námornej pechoty, ktorý bude pomáhať s evakuáciou veľvyslanectva USA. Zvyšok týchto vojakov by mal prísť do nedele a ich nasadenie podnietilo pochybnosti, či Spojené štáty splnia svoj stanovený cieľ odsunu do 31. augusta.

Odchod diplomatov

Pod vplyvom udalostí urýchľujú európske a západné krajiny sťahovanie svojich diplomatov z Afganistanu a riešia aj osud ich civilných spolupracovníkov z radov miestneho obyvateľstva.

Nemecko zníži počet svojich zamestnancov na veľvyslanectve v afganskej metropole Kábul na „absolútne minimum“, oznámil ešte v piatok  minister zahraničných vecí Heiko Maas. „Do Kábulu vyšleme krízový podporný tím, aby nám pomohol posilniť preventívne bezpečnostné opatrenia počas evakuácie,“ informoval.

Šéf českého rezortu diplomacie Jakub Kulhánek zvolal krízový štáb, ktorý by mal riešiť situáciu českých diplomatov v Kábule, ale aj osud miestnych spolupracovníkov. Afganskí tlmočníci pomáhali okrem diplomatov aj českým vojakom pôsobiacim v krajine. Podľa českého ministerstva obrany by im mala byť ponúknutá finančná pomoc a nie je vylúčený ani ich presun do ČR. 

Kanada informovala, že vyšle do Afganistanu svoje špeciálne jednotky, ktoré evakuujú zamestnancov kanadského veľvyslanectva v Kábule predtým, ako ho zatvoria.

O tom, že aj Dáni a Nóri opúšťajú Afganistan, informovali ich ministri zahraničných vecí Jeppe Kofod a Marie Eriksenová Söreidová. Zároveň zariaďujú evakuáciu svojich občanov.

Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto zasa oznámil, že fínsky parlament súhlasil - z dôvodu rýchlo sa zhoršujúcej bezpečnostnej situácie - s prijatím do 130 Afgancov, ktorí pracovali v službách Fínska, EÚ či NATO, a to aj spoločne s ich rodinami. Haavisto dodal, že fínske veľvyslanectvo v Kábule ostane nateraz otvorené, úrady však budú bezpečnostnú situáciu priebežne prehodnocovať.

JB 23 Kandahár - Dym stúpa počas bojov medzi Talibanom a afganskými bezpečnostnými silami v Kandaháre, juhozápadne od Kábulu 12. augusta 2021. Afganská militantná organizácia Taliban sa vo štvrtok zmocnila mesta Kandahár; metropoly rovnomennej provincie na juhu krajiny. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaných afganských predstaviteľov. Je to už dvanásta provinčná metropola z celkových 34, ktorú talibovia dobyli v priebehu týždňa. Kandahár je druhým najväčším mestom v krajine
Neprehliadnite

V Afganistane sú traja Slováci a Slovenky. Afganským spolupracovníkom Slovensko ponúkne pomoc