Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR eviduje na území Afganistanu troch slovenských občanov. Pre TASR to v piatok potvrdil hovorca MZVEZ SR Juraj Tomaga.

Dve sa tam vydali

„V jednom prípade ide o osobu pracujúcu pre humanitárnu organizáciu Lekári bez hraníc, ktorej sme už uplynulý týždeň odporučili okamžitý odchod z krajiny, a v ďalšom prípade ide o dve občianky, ktoré sa už dávnejšie do Afganistanu vydali a o pomoc nežiadali,“ spresnil Tomaga.

Ako doplnil, šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) si „plne uvedomuje, v akej kritickej situácii sa ocitá Afganistan a medzinárodné spoločenstvo, s ktorým sme sa aj my angažovali v tejto krajine“.

Pomoc pre ohrozených spolupracovníkov

„Preto šéf slovenskej diplomacie na základe súhlasu premiéra a koaličných partnerov bude našim partnerom tlmočiť pripravenosť SR pomôcť Afgancom, ktorí spolupracovali so Slovenskom, ako aj s EÚ a NATO a sú dnes v ohrození života,“ dodal Tomaga.

Zároveň potvrdil, že ministerstvo je v kontakte s partnermi a spojencami v EÚ a NATO a prebiehajú intenzívne konzultácie, ktorých cieľom je doladiť praktické detaily tak, aby sa Slovensko zachovalo ako zodpovedný partner. 

Zahraniční vojaci začali z Afganistanu odchádzať v máji tohto roka a úplne stiahnuť by sa mali na budúci mesiac.

Islamistické hnutie Taliban, ktoré bojuje za opätovné zavedenie islamského práva šaría v Afganistane, po odsune jednotiek NATO z krajiny zintenzívnilo svoje ozbrojené ťaženie proti vládnym silám. Za uplynulý týždeň Taliban dobyl už takmer dve desiatky provinčných metropol v krajine vrátane druhého a tretieho najväčšieho mesta Afganistanu - Kandaháru a Herátu.

Herát, Afganistan, august 2021
Neprehliadnite

Afganistan padá ako domino. Taliban dobyl Kandahár a Herát, druhé a tretie najväčšie mesto